ivan mihajlov

Македонија

ВИДЕО: Млад битолчанец се повреди при обид да симне бугарско знаме

Орце Костов
Млад битолчанец се обиде да го симне бугарското знаме кое се вее над културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола. Додека некој го снима од далечина,
Македонија

Обвинение за „шефот“ на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, ја навредил еврејската заедница во Македонија

А1он
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за продолжено кривично дело предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна,
Македонија

Централен регистар го избриша „Иван Михајлов“ од Битола, а Уставен суд денеска ќе расправа за неговиот статус

Орце Костов
Уставниот суд на денешната седница ќе разгледа една иницијатива за оценување на уставност и законитост и една иницијатива за оценување уставност на програма и статут
Македонија

Претседателите на бугарските клубови во Македонија ќе добијат бугарски пасоши, ќе им ги врачи Радев

Орце Костов
Претседателот Румен Радев на церемонија во Домот на оружјето ќе им ги врачи бугарските лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов, соопштија од прес-службата
Македонија

Љупчо Георгиевски обвинет за ширење омраза: Претседателот на клубот во Битола ги навредил чувствата на Македонците

Орце Костов
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против претседателот на бугарскиот културен центар од Битола, Љупчо Георгиевски за предизвикување омраза, раздор и нетрпеливост врз национална,
Македонија

Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ Битола избришан од Централниот регистар

А1он
Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ од Битола е избришан од Централниот регистар, по одлуката на министерот за правда Кренар Лога донесена врз основа на добиеното
Македонија

Иван Михајлов е провокација за македонскиот народ, комисијата даде негативно мислење за името на клубот од Битола

Орце Костов
Комисијата за употреба на имиња на личности на денешната седница даде негативно мислење за употреба на името Иван Михајлов поднесено од здружението Културен Центар ,,Иван
Македонија

СДСМ: ВМРО – ДПМНЕ и Мицкоски сакаат да го рехабилитираат Ванчо Михајлов

А1он
Скандалозни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ да го рехабилитира соработникот на фашизмот и крвникот на македонскиот народ, Ванчо Михајлов. Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и осуден криминалец
Македонија

Уставниот суд оформи предмети за здруженијата „Културен центар Иван Михајлов” и Цар Борис III Охрид

А1он
Уставниот суд информира дека е оформен предмет во кој се оспорени Статутот и Програмата на Здружението „Културен центар Иван Михајлов”. Предметот се наоѓа во почетна