ВИДЕО: Млад битолчанец се повреди при обид да симне бугарско знаме

Од:

Млад битолчанец се обиде да го симне бугарското знаме кое се вее над културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола.

Додека некој го снима од далечина, момчето се обиде да се поткачи на ѕидот покрај влезот на бугарскиот клуб, но пред да го дофати знамето, загуби рамнотежа и падна на грбот од височина од два-три метри.

Бугарскиот центар „Иван Михајлов“ не функционира повеќе од два месеца откако беше избришан како субјект во Централен регистар со решение од министерот за правда затоа што неговото име не е во согласност со новиот Закон за регистрација на здруженија.

Би можело да ве интересира

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он

„Фашисти, евтини бугарски проститутки“: Навредите кон македонските Бугари влегоа во извештајот на Европската комисија

Орце Костов

Обвинение за „шефот“ на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, ја навредил еврејската заедница во Македонија

Горан Наумовски

МВР го расчисти случајот со претепувањето на копретседателот на бугарскиот клуб во Струга

Централен регистар го избриша „Иван Михајлов“ од Битола, а Уставен суд денеска ќе расправа за неговиот статус

Орце Костов

Претседателот Румен Радев врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов

Ана Ололовска