bugarski klub boris 3

Македонија

И името Цар Борис III пред бришење: Бугарскиот клуб доби негативно мислење од комисијата

А1он
Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните
Македонија

Комисијата за употреба на историските имиња утре ќе има седница за бугарскиот клуб „Цар Борис III“

А1он
Комисијата за употреба на историските имиња утре треба да има состанок и да достави извештај, по што ќе донесам соодветно решение, изјави денеска министерот за
Македонија

Централен регистар: Барањето на здружението „Цар Борис Трети“ одбиено поради недоставување на бараните документи во законскиот рок

А1он
Централниот регистар попладнево соопшти дека е донесено решение со кое барањето за усогласување од страна на здружението „Цар Борис III“ од Охрид е одбиено бидејќи
Македонија

Истекува рокот за преименување на бугарските клубови

А1он
Денеска истекува рокот за преименување на здруженијата, чиишто имиња се сметаат за навредливи и претставуваат провокација што предизвикува тензии меѓу Северна Македонија и Бугарија, во
Македонија

Здружението „Цар Борис Трети“ поднело барање за промена на името

А1он
Здружението од Охрид „Цар Борис Трети“ има поднесено барање до Централниот регистар за промена на името согласно измените во Законот за здруженија и фондации. Од
Македонија

Натепаниот Бугарин го менувал исказот: Прво кажал дека го натепале тројца, а потоа дека е натепан од едно лице

Кристијан Ландов
Натепаниот Христијан Пендиков, охриѓанец кој се декларира како Бугарин двапати сменил исказ во полиција за тоа кој му удирал боксови. Пред полицијата прво кажал дека
Македонија

Бугарскиот амбасадор во Скопје повикан на консултации во Софија поради случајот Пендиков

Орце Костов
Бугарија го повика својот амбасадор во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов, на консултации во главниот град. „Причината за неговото привремено враќање во земјава е сериозната
Македонија

(ВИДЕО) Османи за БТВ: За мене, важно е што Пендиков тврди дека бил нападнат поради тоа што е Бугарин

Орце Костов
Во интервјуто за бугарската „БТВ“ министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека истрагата ќе покаже дали Христијан Пендиков во Охрид бил нападнат поради тоа
Регион

Бараат ВЕТО за Македонија во ЕУ поради натепаниот секретар на клубот „Борис Трети“

Анита Петровска Рајковиќ
Инсистирам да се стопираат процесите за почеток на преговори за членство меѓу Северна Македонија и Европската Унија, напиша Европратеникот на бугарската ВМРО, Ангел Џамбаски на
Македонија

Истрага против охриѓанецот кој го претепа Христијан Пендиков

А1он
Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен охриѓанец, осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став