bugarski klub boris 3

Македонија

Натепаниот Бугарин го менувал исказот: Прво кажал дека го натепале тројца, а потоа дека е натепан од едно лице

Кристијан Ландов
Натепаниот Христијан Пендиков, охриѓанец кој се декларира како Бугарин двапати сменил исказ во полиција за тоа кој му удирал боксови. Пред полицијата прво кажал дека
Македонија

Бугарскиот амбасадор во Скопје повикан на консултации во Софија поради случајот Пендиков

Орце Костов
Бугарија го повика својот амбасадор во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов, на консултации во главниот град. „Причината за неговото привремено враќање во земјава е сериозната
Македонија

(ВИДЕО) Османи за БТВ: За мене, важно е што Пендиков тврди дека бил нападнат поради тоа што е Бугарин

Орце Костов
Во интервјуто за бугарската „БТВ“ министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека истрагата ќе покаже дали Христијан Пендиков во Охрид бил нападнат поради тоа
Регион

Бараат ВЕТО за Македонија во ЕУ поради натепаниот секретар на клубот „Борис Трети“

Анита Петровска Рајковиќ
Инсистирам да се стопираат процесите за почеток на преговори за членство меѓу Северна Македонија и Европската Унија, напиша Европратеникот на бугарската ВМРО, Ангел Џамбаски на
Македонија

Истрага против охриѓанецот кој го претепа Христијан Пендиков

А1он
Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен охриѓанец, осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став
Македонија

Претепаниот секретар на клубот „Цар Борис Трети“ од Охрид е пренесен на лекување во Софија

А1он
Владиниот авион „Фалкон“ со екипа од Воената академија во Бугарија го превезе Христијан Пендиков, соопшти прес-службата на бугарскиот Министерски совет. По наредба на премиерот Галаб
Македонија

Приведени тројцата охриѓани осмничени дека го претепале секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, ќе добијат кривични

А1он
Тројцата охриѓани осмничени дека го претепале Христијан Пендиков кој е секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид се приведени информира Министерството за внатрешни
Македонија

Радев: Бугарија е подготвена да организира воздушна евакуација на Пендиков и да му обезбеди лекување

А1он
Бугарскиот претседател, Румен Радев, најостро го осуди, како што рече, систематското кршење на правата на Бугарите во Република Северна Македонија и влевањето омраза кон нив
Македонија

Османи: Нема оправдување за нападот во Охрид, Џамбаски засега нема да биде прогласен за персона нон грата

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи го осуди синоќешниот напад врз секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид и рече дека никој не
Македонија

Тројца напаѓачи го претепале секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Орце Костов
Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков кој е секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, синоќа бил претепан од три лица