bugarski klub boris 3

Македонија

Уставниот суд оформи предмети за здруженијата „Културен центар Иван Михајлов” и Цар Борис III Охрид

А1он
Уставниот суд информира дека е оформен предмет во кој се оспорени Статутот и Програмата на Здружението „Културен центар Иван Михајлов”. Предметот се наоѓа во почетна
Македонија

Министерството за надворешни го осуди кршењето на таблата на бугарскиот клуб вo Охрид

А1он
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најстрого го осудува вандалскиот чин кој се случи денес, 12 октомври во Охрид, со кој е искршена
Македонија

Пријава од МВР за мажот кој фрли предмет кон бугарскиот клуб во Охрид, поради кого демонстрантите се судрија со полицијата

Кристијан Ландов
Мажот кој фрли со предмет кон бугарскиот клуб во Охрид со контроверзно име “Цар Борис Трети” ќе добие пријава. Демонстрантите се судрија со полицијата за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС не поддржуваат фашизам зошто поддржаа отворање на културен клуб со името на фашистот Цар Борис

А1он
Ако СДС не поддржуваат фашизам зошто поддржаа отворање на културен клуб со името на фашистот Цар Борис во Охрид? Ако СДС не поддржува фашизам, зошто
Македонија

Претседателот на клубот именуван по Цар Борис Трети: Тој е важен за нас

Кристијан Ландов
Претседателот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Томе Блажески, смета дека нема ништо спорно во името. Иако пред седиштето има револтирани граѓани кои
Видео Македонија

ВИДЕО: Контроверзниот бугарски клуб демолиран со јајца

Кристијан Ландов
Седиштето на бугарскиот клуб именуван по контроверзниот цар Борис Трети, е демолирано со јајца. Демонстрантите ја заострија својата реторика и фрлаат со предмети кој новоотворениот
Видео Македонија

ВИДЕО: Прв обид за апсење во Охрид, демонстрантите се судрија со полицијата

Кристијан Ландов
Обидот за првото апсење на демонстрант во Охрид заврши со судир помеѓу полицијата и демонстрантите. Маж кој фрли со предмет кон терасата каде е сместен
Македонија

(ВИДЕО) Зовриена атмосферата во Охрид пред бугарскиот клуб: Ова брзо ќе изгори тука

Кристијан Ландов
Тензично е во центарот на Охрид каде започна протестот против отворање бугарскиот клуб „Цар Борис III”. „Ова брзо ќе изгори тука” извикуваат присутните. „Фашисти, убијци,
Македонија

МНР апелира на зрело однесување по најавите за отворање ново граѓанско здружение во Охрид

А1он
По повод најавеното отворање на новото здружение на граѓани во Охрид, како и јавните повици за изразување на протест против истото, Министерството за надворешни работи
Македонија

Мицкоски повика на масовен протест за бугарскиот клуб во Охрид: Ова е провокација, процес за уништување на македонскиот идентитет

Кристијан Ландов
На седми октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар Борис Трети“, кој бил на