ВИДЕО: Прв обид за апсење во Охрид, демонстрантите се судрија со полицијата

Од:

Обидот за првото апсење на демонстрант во Охрид заврши со судир помеѓу полицијата и демонстрантите.

dobivaj vesti na viber

Маж кој фрли со предмет кон терасата каде е сместен бугарскиот клуб и каде има гости присутни на свеченото отворање, требаше да биде уапсен, но по жестоките реакции на демонстрантите, полицијата се откажа од намерата.

Атмосферата во центарот на Охрид станува се потензична. Демонстрантите се се понервозни, а пцовките доаѓаат од двете страни, како од демонстрантите така и од гостите во бугарскиот клуб каде има низа провокации.

Протестот започна пред половина час, а има и големо полициско обезбедување.

Би можело да ве интересира

Бугарска фондација за пукањето во Охрид: Четири куршуми влегле во канцеларијата, напаѓачот бил свесен дека може да убие луѓе

Кристијан Ландов

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид

Повторно искршен бугарскиот клуб во Охрид, овојпат со употреба на оружје

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Објавена снимка од нападот на бугарскиот центар „Цар Борис Трети“ во Охрид

Катерина Павлова-Николовска

Искршен клубот „Цар Борис III“, раководството: „Маскирани патриоти“ ги нападнаа Бугарите, до кога ќе молчиме?

Кристијан Ландов

Уставниот суд оформи предмети за здруженијата „Културен центар Иван Михајлов” и Цар Борис III Охрид

Ана Ололовска