hristijan pendikov

Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Татко му на Илија Спасески спасуваше Бугари во несреќата во Охрид, ова е политичка работа

Орце Костов
Адвокатот на обвиниетиот Илија Спасески, Димитрија Цобоски негира дека нападот врз Христијан Пендиков бил напад од омраза. – Каков напад од омраза кога неговиот татко
Видео Македонија

ВИДЕО: Ниту Обвинителството, ниту неговиот бранител не ја знаат адресата на Пендиков во Софија

Орце Костов
Откако судот го прифати барањето на одбраната на на обвинетиот рочиштето да се одложи и да им бидат доставени доказите прибрани од Обвинителството, судијата Бојан
Видео Македонија

ВИДЕО: Судот го одложи рочиштето по барање на адвокатите на Спасески, побара да се донесе Пендиков

Орце Костов
Се одложи првото рочиште во Основниот суд Охрид за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“. Судот го прифати барањето на
Македонија

Обвинителството бара на битолчанецот осомничен за нападот на Пендиков да му биде одземен пасошот

А1он
Основното јавно обвинителство Охрид до надлежниот суд поднесе Предлог за определување мерки на претпазливост против едно лице од Битола за кое е поведена постапка за
Македонија

Уапсен вториот напаѓач на Христијан Пендиков

А1он
Полицијата во Охрид вчера попладнето го привела 23-годишниот битолчанец Б.А., кој е вториот осомничен напаѓач врз Христијан Пендиков од Охрид. Портпаролот на СВР – Охрид,
Македонија

Спасовски: Чиста глупост е тоа што го зборува Пендиков, држава ги штити сите вклучително и Бугарите

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги оцени како чиста глупост изјавите на охриѓанецот Христијан Пендиков кој во првото интервју после нападот рече дека не
Македонија

Демерџиев се сретна со претепаниот Охриѓанец: Бугарска полиција ќе го чува Пендиков

Орце Костов
Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев се сретна со секретарот на бугарскиот клуб, македонскиот државјанин Христијан Пендиков, кој
Македонија

За охридското обвинителство Пендиков е Бугарин: Едно лице обвинето за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Орце Костов
Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со
Македонија

Претепаниот Пендиков ќе добие стан во Софија, дневници и обезбедување од бугарската влада

Анита Петровска Рајковиќ
Претепаниот Македонец Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид, кој Бугарија со авион го пренесе од Охрид во Софија на лекување, ужива статус на
Македонија

СДСМ: BМРО-ДПМНЕ им служи на туѓите интереси и работи против членството во ЕУ

А1он
ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која работи против членството на државата, им служи на туѓите интереси и делува по туѓа агенда.Сите учесници во инцидентот во Охрид