omraza

Македонија

„Фашисти, евтини бугарски проститутки“: Навредите кон македонските Бугари влегоа во извештајот на Европската комисија

Орце Костов
Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) го објави својот шестти извештај од мониторинг циклусот за Македонија, во кој се оценуваат случувањата во напорите на
Македонија

(ВИДЕО) Претепаниот Кадриески од Струга, откако се почувствува Бугарин, посака да се лекува во Софија

Орце Костов
Бекир Кадриески, копретседателот на бугарското здружение „Шемето“ кој беше претепан во Струга, сака да дојде во Софија за да продолжи со лекувањето, бидејќи се сомнева
Uncategorized

Бугарско МНР: Фактите ќе покажат дали случајот во Струга е кривично дело од омраза

Орце Костов
Министерството за надворешни работи добило информација за напад извршен денеска врз претседателот на здружението на месни Бугари во Северна Македонија – „Шемето“ од градот Струга.
Македонија

Манчевски и Поповски ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски и директорот на Бирото за јавна
Македонија

Нова верзија на мобилна апликација против говорот на омраза

А1он
Фодинацијата „Метаморфозис“ објави надградба на првата мобилна апликација против говорот на омраза „Не мрази“, чија намена е да ги донесе информациите од оваа област до
Македонија

ФОТО: Што содржат кривичните против Јанко и Миленко

А1он
Коалицијата за сексуални и здравствени права и Хелсиншкиот комитет за човекови права, денеска поднесоа кривични пријави против Јанко Илковски и Миленко Неделковски за основано сомнение
Македонија

„Фронт за слобода на изразување“ го осуди говорот на омраза на Неделковски

А1он
„Фронтот за слобода на изразување“ најостро го осуди говорот на омраза од Миленко Неделковски на неговиот портал „Дудинка“, кој според нив поттикнува на насилство кон
Македонија

„Фронтот за слобода на изразување“ го осуди говорот на омраза на Миленко Неделковски

А1он
„Фронтот за слобода на изразување“ испрати соопштение во кое најостро го осудува говорот на омраза кој поттикнува ликвидација на учесници на ТВ Дебата. „Говорот на
Македонија

Ќе се подига свеста кај младите за последиците од говорот на омразата

А1он
Агенцијата за млади и спорт (АМС) во рамки на Кампањата против говорот на омраза ќе реализира заеднички активности со Мисијата на ОБСЕ во Македонија за едукација
Видео Македонија

(ВИДЕО) Арсов: Новинарите се нападни во жарот на политичката борба

А1он
Во жарот на политичката борба ставовите на новинарите стануваат понападни и тоа е нормално, вели членот на Агенцијата за аудио и аудио визуелни услуги Борис