Нова верзија на мобилна апликација против говорот на омраза

Од:

Фодинацијата „Метаморфозис“ објави надградба на првата мобилна апликација против говорот на омраза „Не мрази“, чија намена е да ги донесе информациите од оваа област до корисниците на мобилните телефони, пренесува Мета. 

„Апликацијата е изработена за поефикасно спротиставување на говорот на омраза преку споделување знаења. Таа на граѓаните им овозможува пристап до најновите вести од оваа област, образовни и стручни ресурси, меѓу кои е и библиотека со е-книги, интерактивни упатства за разните можности за пријавување на говорот на омраза, како и учество на настаните поврзани со борбата против говорот на омраза преку интегриран календар“, велат од Фодинацијата „Метаморфозис“.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Им се извинувам на медиумите, не сакам да се им се случи она што се случуваше до 2016

Орце Костов

Истражување: Над половина медиумски работници имаат потпросечни плати, во онлајн-медиумите секој трет е пријавен со полно работно време

ВМРО ДПМНЕ ќе предложи амандман за ослободување од социјално и здравствено осигурување на медиумските работници

Катерина Ѓуровски

Промовиран Водич за интегритет на медиумите: Испреплетеноста на медиумската сопственост со уредништвото предизвикува сериозна загриженост околу новинарската независност

Убиството на Вања има карактер на колективна траума, медиумите внимателно да известуваат

Џафери: Касами не може да држи прес-конференции во Собранието

Орце Костов