mancevski

Македонија

Манчевски за денеска најави први резултати по реакциите за непотизам

А1он
Министерот за информатичко општетсво и администрација Дамјан Манчевски за денеска најави први резултати по реакциите во јавноста за случаи на непотизам со вработувања во институциите
Македонија

Македонија и Косово заедно ќе работат на развој на дигитализацијата во двете земји

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот за иновации и претприемништво на Косово, Бесим Бечај денеска оствари ја работна средба на којшто
Македонија

ВИДЕО: МИОА, МП и Академијата за судии и јавни обвинители потпишаа меморандум за соработка

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за правда и Академијата за судии и јавни обвинители потпишаа меморандум за соработка. Целта на меморандумот е зајакнување
Македонија

Манчевски и Поповски ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски и директорот на Бирото за јавна
Видео Македонија

(ВИДЕО) Манчевски: Ќе се бираат заменици директори само на 12 претпријатија формирани од Владата

А1он
Измената на Законот за јавни претпријатија со која се предвидува нова функција – заменик директор се однесува само на 12 претпријатија формирани од Владата, а
Македонија

Промовиран нов портал за отворени податоци на институциите

А1он
Граѓаните, граѓанските организации, бизнис секторот од денеска ќе можат да ги користат податоците од нов портал за отворени податоци на државните и локалните институции data.gov.mk
Економија

Манчевски: Инспекциските служби се преоптоварени со обврски од административна природа кон советот

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација учествуваше на денешната инфо сесија посветена на предлози и измени на Законот за инспекциски надзор. „По направените анализи на
Економија

(ВИДЕО) Манчевски: Со буџетот за 2019-та ги испорачуваме резултатите кои од нас ги бараат граѓаните

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на денешната прес-конференција го презентираше предлог буџетот на МИОА, за 2019-та година. Вкупниот буџет на МИОА за
Економија

Манчевски: За реформа на администрацијата следната година предвидени 66,3 милиони денари

А1он
Граѓаните треба да имаат јасна слика на што се трошат нивните пари, рече денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски пред и официјално
Македонија

Македонија го презеде претседателството со Регионалната школа за јавна администрација за 2019-та година

А1он
Македонија во 2019-та година ќе претседава со Регионалната школа за јавна администрација. Претседавањето беше и официјално предадено денеска, на министерот за информатичко општество и администрација