mancevski

Македонија

Манчевски-Габриел: Македонија да се приклучи на иницијативата за 5Г прекуграничен коридор за автопатишта

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и директорот на фондот за иновации и технолошки развој Јово Деспотовски, денеска остварија работна средба со еврокомесарката
Македонија

Министрите Манчевски и Дескоска на годишната конференција на УПОЗ

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерката и заменик-министерот за правда Рената Дескоска и Оливер Ристовски, се обратија на годишната конференција во
Економија

Наскоро ќе биде потпишан нов колективен договор за административните и судските службеници

А1он
Финализирање на активностите за потпишување Колективен договор за административните и судските службеници, изедначување на судските службеници со останатите во делот на додатоци на плата, како
Македонија

Манчевски на меѓународниот симпозиум за ефективен и демократски трансфер на извршната власт во Монтреал

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, е во официјална посета на Монтреал, Канада, каде учествува на меѓународниот симпозиум на тема: „Најдобри практики за
Македонија

Состанок на Димитров, Османи, Спасовски и Манчевски со делегација од COWEB/COELA од ЕУ

А1он
Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска беше домаќин на средба, организирана во рамки на посетата на Македонија на делегација од составот COWEB (за Западен Балкан)/COELA
Економија

МИОА и Хуавеи ги испраќаат најдобрите пет ИКТ студенти на студиска посета во Кина

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, главниот извршен директор на Хуавеи во Македонија Марин Тинчев и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија
Македонија

Манчевски-Дезир: Состојбата со медиумите во Македонија е значително подобрена, потребно е брзо носење на Законот за АВМУ

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска оствари работна средба со претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, Харлем Дезир и шефот на
Македонија

Манчевски: Поставуваме јасни стандарди и критериуми при изборот и разрешување на раководители на институциите

А1он
Министерството за инфорамтичко општество и администрација прави голем исчекор во насока на професионализација и департизација на јавната администрација. Тоа е едно од клучните барања на
Економија

Македонија учесник на Меѓународниот саем во Солун

А1он
Со присуство на министерот за информатички технологии, Дамјан Манчевски и со штанд на неколку компании, и Македонија учествува на 83-от Меѓународен саем во Солун. Министерот