mioa

Македонија

Повеќе систем, помалку бирократија – најавени реформи за модерна и ефикасна администрација

А1он
Создавање на ефикасна и професионална јавна администрација, базирана на интензивна дигитализација, оптимална структура и иновативни процеси и техники, со цел постигнување на побрза услуга, подобар
Македонија

Министерот Шаќири го запозна амбасадорот Томан со плановите за дигитализација и реформата на јавната администрација

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири денеска се сретна со амбасадорот на Република Чешка Мирослав Томан. Средбата беше посветена на меѓусебно запознавање и
Македонија

Јетон Шаќири предлог на ДУИ за министер на МИОА

А1он
Јетон Шаќири е предлогот на ДУИ за министер за информатичко општество и администрација потврдија од партијата. Шаќири е професор на Меѓународниот универзитет во Струга. Рокот
Економија

Објавена листата на обуки за ИТ-вештини и нивни даватели, може да аплицираат млади до 29 години

А1он
Дигиталниот форум  ја состави Листата на даватели на обуки за дигитални вештини и обуки за дигитални вештини согласно со Уредбата со законска сила за издавање ваучери за
Македонија

Филиповска: Зрачењето од 5Г не е опасно, со новите технологии поефикасно се искористува мрежата

А1он
На незнаење и страв од непознатото во 90 проценти се темелат негативните коментари за 5Г мрежата, а најдобар одговор на тоа е борбата со лажните
Македонија

Манчевски: Дополнителни 250 електронски услуги и дигитализацијата на клучните регистри

А1он
Поставени се клучните столбови за дигитализација во јавниот систем. Голем предизвик останува користењето на услугите по електронски пат од страна на граѓаните. Потребна е и
Македонија

Манчевски: Се подобрува примената на системот на заслуги при вработување и унапредување на административните службеници

А1он
Пред претставници на граѓанскиот сектор, меѓународната заедница и на државни институции денеска е презентиран нацрт-годишниот извештај за имплементација на Акцискиот План на Стратегијата за реформа
Македонија

Меморандум за соработка на МИОА и ЕПИ за реформите во јавната администрација

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација и Институтот за европска политика ЕПИ со Меморандум ја продолжија соработката во делот на реформата во јавната администрација и
Економија

ВИДЕО: Продолжува намалувањето на цените во роаминг за земјите од Западен Балкан

А1он
Цената за дојдовни повици во роаминг во регионот од денеска дополнително се намалува од 2,9 денари на 1,5 денари, а согласно Договорот помеѓу земјите од
Македонија

(ВИДЕО) Стаменковска: Вработените во Општина Лозово да ги пријават притисоците и деградирањата

А1он
Дополнителната заменик министерка за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојкоски преку објава на својот профил на Фејсбук упати обвинувања дека вработените во Општина Лозово