drzavna administracija

Македонија

Ќе се реорганизираат државните органи, Владата веќе има и предлог како

А1он
Презентиран првиот предлог за реорганизација на органите на државната управа, агенциите и инспекциските служби на централно ниво Скопје, 13 јули 2021 (МИА) – Премиерот Зоран
Свет

Јапонски државни службеници казнети, јаделе „гага“ на сметка на приватна фирма

А1он
Јапонското Министерство за телекомуникации денеска казни 32-ца вработени бидејќи го прекршиле етичкиот кодекс и дозволиле да им бидат платени скапи вечери. Скандалот беше обелоденет во
Македонија

До крајот на месецов треба да тргнат на работа административците кои немаа работни места

А1он
Заокружен е трансферот на административните службеници вработени преку програмата К-5 во Министерството за политички систем, така што 1.349-те службеници, претежно економисти и правници, но и
Македонија

Груби го достави планот за 1.357-те нераспределени службеници – ќе ги згрижат 258 институции

А1он
Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците соопшти дека денеска во согласност со законските обврски до Владата на Република Северна Македонија ги доставила информациите
Регион

Хрватската државна администрација од 1 декември ќе работи од дома

А1он
Државните и јавните службеници во Хрватска од 1 декември ќе работат од дома, како заштитна мерка против ширењето на коронавирусот, пишуваат медиумите од земјата, повикувајќи
Македонија

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ги прифати измените на Законот за административни службеници

А1он
Членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за административни службеници во