kolektiven dogovor

Економија

Покачување од 12,55 отсто на платите во јавниот сектор: Синдикатите и Владата блиску до договор

Орце Костов
Инфлацијата од 14,5 отсто за 2022 година да биде основен параметар за зголемување на платите во јавниот сектор рече по седницата на економско-социјалниот совет во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Платите во образованието да се усогласат со колективниот договор, се друго е замачкување очи

А1он
Платите во образованието да се усогласат со колективниот договор, се друго е замачкување очи, да има покачување и во здравството порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. – Со
Култура Македонија

Почнува да се применува колективниот договор во културата

А1он
Платите во културата за јули ќе се пресметуваат согласно коефициентите утврдени во Колективниот договор, договорено е меѓу синдикатот и преставниците на власта. На средба меѓу
Македонија

Колективен договор добија вработените во Фондот за здравствено осигурување

А1он
Нов колективен договор добија вработените во Фондот за здравствено осигурување по тримесечно преговарање меѓу раководството на Фондот и Синдикатот на УПОЗ. Договорот беше потпишан денеска
Македонија

(Видео) Алаѓозовски: Подготвен е нацрт на колективниот договор за вработените во културата

А1он
СДСМ подготви Нацрт на колективниот договор за вработените во културата, изјави попладнево на прес-конференција, претседателот на Комисија за култура на СДСМ, Роберт Алаѓозовски, по најавите