profesori

Македонија

Џафери: Закажани се избори, не може да се потпишат колективни договори, протестите на универзитетите се за дневни политики

Правото на протест и штрајк е право на секој граѓанин и за тоа право секоја чест, но сакам да информирам дека по парламентарните избори во
Македонија

Стручна расправа за предложените измени на Законот за рестриктивни мерки во контекст на казненото законодавство

Орце Костов
Во Скопје се одржа расправа во однос на Предлогот за измена и дополнување на Законот за рестриктивните мерки на кој учествуваа еминентни професори, а излагања
Македонија

Шаќири наредил да се примат и најслабите ученици во велешката гимназија: “Им се извинуваме на децата со одличен успех кои ги одбивме“

Орце Костов
Сите наставници од наставниочкиот совет во велешката гимназија „Кочо Рацин“ денеска го искажаа револтот по добиената наредба од министерот Јетон Шаќири да ги примат сите
Македонија

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

А1он
Независниот синдикат за образование и НСОН денеска во Скопје одржаа протест, како што нагласија, во интерес на правата на просветните работници и побараа да не
Македонија

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов
„Големината на училниците соодветствува на бројот на ученици во паралелките“, стои во еден од извештаите на Државниот пазарен инспекторат за средното општинско училиште, гимназијата „Св.
Македонија

„Ти си следна“, 16-годишник од Скопје доби кривична – се заканувал по живот на класната

Малолетник, на возраст од 16 години доби кривична пријава поради загрозување на безбедноста. Средношколецот на социјалните мрежи постирал фотографии со закана по живот кон професори.
Економија

Ковачевски: Покачувањето на платите на универзитетските професори е планирано во Буџетот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на новинарско прашање одговори дека покачувањето на платите на универзитетските професори е веќе планирано во буџетот
Македонија

Проофесори од средното уметничко училиште во отворено писмо до Царовска: Разрешете го директорот

А1он
Ви се обраќаме со апел, непристрасно да ја согледате состојбата во нашето училиште и со молба, соодветно да реагирате на новонастанатите услови со новопоставениот в.д.
Македонија

(ВИДЕО) ЈО: Мерка претпазливост за професорите од Економскиот факултет осомничени за корупција

А1он
На петтемина од вкупно осум осомничени за корупција на Економскиот факултет на УКИМ, кои завчера беа приведени во полициска станица, Обвинителството наместо мерка притвор им