profesori

Македонија

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

А1он
Независниот синдикат за образование и НСОН денеска во Скопје одржаа протест, како што нагласија, во интерес на правата на просветните работници и побараа да не
Македонија

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов
„Големината на училниците соодветствува на бројот на ученици во паралелките“, стои во еден од извештаите на Државниот пазарен инспекторат за средното општинско училиште, гимназијата „Св.
Македонија

„Ти си следна“, 16-годишник од Скопје доби кривична – се заканувал по живот на класната

Малолетник, на возраст од 16 години доби кривична пријава поради загрозување на безбедноста. Средношколецот на социјалните мрежи постирал фотографии со закана по живот кон професори.
Економија

Ковачевски: Покачувањето на платите на универзитетските професори е планирано во Буџетот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на новинарско прашање одговори дека покачувањето на платите на универзитетските професори е веќе планирано во буџетот
Македонија

Проофесори од средното уметничко училиште во отворено писмо до Царовска: Разрешете го директорот

А1он
Ви се обраќаме со апел, непристрасно да ја согледате состојбата во нашето училиште и со молба, соодветно да реагирате на новонастанатите услови со новопоставениот в.д.
Македонија

(ВИДЕО) ЈО: Мерка претпазливост за професорите од Економскиот факултет осомничени за корупција

А1он
На петтемина од вкупно осум осомничени за корупција на Економскиот факултет на УКИМ, кои завчера беа приведени во полициска станица, Обвинителството наместо мерка притвор им
Македонија

(ВИДЕО) Ристески: Се ближи времето кога ќе тргнеме кон зградата на ССМ

А1он
ССМ стана навивачка група, поздравува се живо што оваа Влада ќе донесе, повеќе нема никакво легитимитет, им порача на насобраните граѓните пред Влада, Марјан Ристески,
Македонија

Професорски пленум: Да го потсетиме Адеми дека ќе се работи на НОВ закон за високо образование

А1он
Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот
Македонија

110 професори до Владата: Откажете се од државниот испит или следи жесток отпор

А1он
Со име и презиме, сто и десет професори му се обратија преку оглас на премиерот да се откаже од измените во Законот за високо образование,