mila carovska

Македонија

Уште две министерки побараа апанажа: Царовска молчи за плановите, Шекеринска размислува

Кристијан Ландов
И ексминистерката за образование, Мила Царовска и ексминистерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска побарале да земаат апанажа. Нивните барања ќе треба да бидат разгледани од
Македонија

Царовска: Основата за демократско и прогресивно општество е квалитетното образование

А1он
Основата за демократско и прогресивно општество е квалитетното образование, порача министерката за образование и наука Мила Царовска на панел дискусијата организирана во рамки на Самитот
Македонија

Дводневен Дигитален саем за средно стручно образование наменет за полуматурантите

А1он
Околу 19 000 ученици од деветто одделение можат на едно место да добијат информации кои им се важни за изборот каде ќе го продолжат школувањето,
Македонија

Царовска: Создаваме генерации кои ќе бидат активни предводници на борбата за почиста планета и здрава животна средина

А1он
Заложбите на Министерството за образование и наука и на Владата за поттикнување и развивање на критичкото мислење и свесноста за климатските промени и животната средина
Македонија

Царовска: Извидничкиот камп никако не е поврзан ниту со МОН ниту со Бирото за развој на образованието

А1он
Извидничкиот камп никако не е поврзан ниту со Министерството за образование, ниту со Бирото за развој на образованието, ниту следел програми кои што се пилот-фаза
Македонија

Бруцошите на Прв академски час, Царовска најави дека сместувањето во студентските домови најверојатно ќе почне од утре

А1он
Се одржа првиот акадамски час, бруцошите денеска се појавија во предавалните на скопските факултети, за нив овој ден е убав бидејќи претставува нов почеток исполнет
Македонија

Совет на Европа: Опсерваторија за учење историја за промовирање на нијансирано разбирање и критичко читање на минатото

А1он
Комисијата за култура, наука, образование и медиуми, на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се состана денеска на хибрдиен начин во Стразбур, ја
Македонија

Царовска од Крива Паланка: Социјалниот дијалог даде резултати, 1400 ученици во дуално образование

А1он
Социјалниот дијалог којшто го започнавме во оваа календарска година со општините, училиштата и компаниите на локално ниво, со цел постигнување струки коишто се барани во
Македонија

Царовска на координативен состанок со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

А1он
Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според новите наставни програми за прво и четврто одделение предвидени со
Македонија

Царовска на состанок со директорите на училиштата: Успешно започна новата учебна година со физичко присуство

А1он
Oсновните и средните училишта успешно ја започнаа новата учебна година со физичко присуство, под пропишаните мерки за заштита и Протоколи. Во училиштата се обезбедени безбедни