diskriminacija

Македонија

„Министерката ми се закани дека ќе ме избрка“: Советничка во МОН била вознемирувана од Шаќири и Царовска

Орце Костов
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврдила директна дискриминација и вознемирување врз основа на личен или општествен статус извршена од Министерството за образование и
Македонија

Се вселила во стан во Скопје, соседите ја избркале по еден ден оти била Ромка

Орце Костов
Сопственик на стан во Скопје избркал потстанарка затоа што била Ромка и им сметала на соседите еден ден после нејзиното уредно вселување. До Комисијата за
Македонија

Ѓорѓи Трендафилов: Македонија е дискриминаторска земја не само во однос на етничкото потекло

Орце Костов
„Македонија е длабоко дискриминаторска држава, не само во однос на етничкото потекло или националните малцинства, нашата дискриминација се заснова на социјалните права. Проблемот е во
Македонија

Комисијата за заштита и спречување дискриминација можно уште денеска да ја разгледа наводната согласност на Владата кон „Бехтел и Енка“ за поголема работна недела

А1он
Комисијата за заштита и спречување дискриминација можно е уште денеска да расправа по информацијата што ја соопшти потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, дека Владата во
Македонија

Комисијата за заштита од дискриминација со препорака за Акциски план за унапредување на правата на осуденичките

А1он
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација донесе општа препорака со која препорачува Управата за извршување на санкции да подготви Акциски план со активности и
Македонија

Татко спречен да го придружува своето дете: Детска клиника дискриминира, вујна и баба можат оти се женски пол

Орце Костов
Таткото кој бил спречен да го придружува своето дете во Универзитетската клиника за детски болести бил дискриминиран од болницата врз основа на пол, утврди Комисијата
Македонија

„Вторник само за Роми“ – Базен во Шуто Оризари со натпис дискриминирал врз основа на етничка припадност и боја на кожа

Орце Костов
Ресторан со рекреативен базен во Општина Шуто Оризари на својата огласна табла имал натпис „Вторник само за Роми“ не дозволувајќи им да се рекреираат во
Македонија

Хелсиншки: Пропустите на училиштето да не се прикриваат со повторна дискриминација на Ембла

А1он
По вчерашниот состанок помеѓу претставници на Општина Гостивар, Комисијата за спречување и заштита од дискриминација и родителите кои поднеле петиција за отстранување на Ембла Адеми
Македонија

Коалиција Маргини: КСЗД треба да ги штити правата на маргинализираните граѓани, а не профитот на приватните компании

А1он
Здружението „ХОПС Опции за здрав живот“ и Мрежата за заштита од дискриминација поднесоа претставка до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за случај
Македонија

Коалиција Маргини: ЕК бара целосно спроведување на Законот за спречување и заштита од дискриминација

А1он
Извештајот на Европската Комисија за 2021 година го забележува донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација, за чие донесување се потенцира дека беше