romi

Македонија

Приоритети на Стратегијата за Роми 2022–2030 се долгорочното унапредување на социјалната кохезија и економскиот статус на Ромите

А1он
На денешната прес-конференција на портпаролите во име на ромската заедница се обрати Елвис Мемети, советник на премиерот за инклузија на Ромите кој се осврна на
Македонија

Меѓународниот ден на Ромите – 8 април, неработен за припадниците на ромската заедница

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РСМ, 8 април 2022 година, петок, Меѓународниот ден на Ромите е
Македонија

Истражување: Над 90 отсто од Ромите не поднесуваат жалба на добиено негативно решение поради недоверба во институциите

А1он
Над 90 отсто од Ромите не поднесуваат жалба на добиено негативно решение поради недоверба во институциите, се вели во истражувањето „Искористеност на правата од социјална
Македонија

ЗПР ги осудува барањата на полицискиот синдикат од Битола и говорот на омраза во медиумите кон Ромите

А1он
Здружението на правници Роми остро реагира и ги осудува барањата на Полицискиот синдикат од Битола за поништување на пресудата од Кривичниот суд во Скопје според
Македонија

Ромите се поранливи на кризата предизвикана од COVID-19 што ни ја покажа потребата од активно вклучување на заедницата при заштита од кризни состојби

А1он
„Ова не е сцена од филм на Емир Кустурица. Ова е реална животна средина на ромската заедница…“ Вака започнува едно од фото сведоштвата на членовите
Македонија

ВИДЕО: Меморандуми за соработка за два проекта за поддршка на Ромите во земјава

А1он
Два меморандума поврзани со Стратрегијата за инклузија на Роми беа потпишани денеска во Владата во присуство на премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Фондацијата отворено
Македонија

„Мрш стоко и излези надвор!“ – млада Ромка обвинува за лош третман од лекар во Гинекологија Чаир

А1он
Млада Ромка, во осмиот месец од бременоста, се соочила со нееднаков и несоодветен третман од страна на лекар во Специјалната болница за гинекоогија и акушерство
Македонија

Нема целосна интеграција на Ромите без образование, се согласија Шахпаска и босанскиот колега Лучиќ

А1он
Во рамките на Вториот министерски состанок за интеграција на Ромите на Западен Балкан, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска имаше билатерална средба со
Македонија

Шахпаска: Приоритет е целосна интеграција на Ромите, вложуваме во зголемување на нивната вработливост и во социјалното домување

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше средба со Орхан Усеин, раководител на канцеларијата за Интеграција на Роми 2020 при Советот за
Македонија

Здружението на правници Роми ги поздравува мерките на полицијата околу случајот со тепање дете во Кочани

А1он
Здруженнието на правници Роми од Скопје, ги поздравува превземените мерки од страна на МВР во врска со претепаниот малолетник од ромска националност во Кочани. Министерството