komisija

Економија

Зошто се одложува изборот на нов универзален снабдувач на струја за домаќинствата?

А1он
На еден месец пред истекот на последниот рок Владата не соопштува кој ќе се трка на аукцијата за избор на универзален снабдувач. Се создава впечаток
Економија

Кој ќе ги снабдува граѓаните со струја ќе се знае од крајот на април: Комисијата се уште не закажува наддавање

Орце Костов
До крајот на април комисијата за избор на нов универзален снабдувач со струја на регулиранио пазар ќе донесе одлука за најповолната доставена понуда на повикот
Економија

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за данок на добивка проследен на натамошна собраниска постапка

А1он
Собраниската Комисија за европски прашања на денешното четврто продолжение на седницата го разгледа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за данок на добивка и
Македонија

Комисијата за надзор над работата на АНБ и АР бара информации за системите „Пегасус“ и „Предатор“

А1он
Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за безбедност и Агенцијата за разузнавање на денешната седница го прифати предлогот на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот
Македонија

„Вторник само за Роми“ – Базен во Шуто Оризари со натпис дискриминирал врз основа на етничка припадност и боја на кожа

Орце Костов
Ресторан со рекреативен базен во Општина Шуто Оризари на својата огласна табла имал натпис „Вторник само за Роми“ не дозволувајќи им да се рекреираат во
Свет

ЕК бара објаснувања од поранешната потпретседателка на институцијата Нели Крус поради „Досиејата Убер“

А1он
Европската комисија испрати писмо до поранешната потпретседателка на институцијата Нели Крус (Холандија) во кое бара објаснување во врска со напис од меѓународна новинарска истрага што
Македонија

Формирана комисија за спроведување на мерката за клима инвертери

А1он
Владата на денешната седница донесе решение за формирање Централна Комисија за следење на спроведувањето и имплементирањето на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни
Македонија

Комисиите за историски и образовни прашања со Бугарија и Грција на пауза

А1он
Заедничката комисија за историски и образовани прашања со Бугарија е на пауза заради изборите во Македонија. Од наша страна не е прекината нејзината работа, изјави
Македонија

Интервју со Ангел Димитров: Бугарија не била фашистички окупатор, армијата ја пречекале со цвеќиња

Ана Василевска
Првиот човек на бугарската страна од мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања Ангел Димитров, за А1он објаснува дека „пеглањето“ на историјата напредува „чекор
Македонија

ВИДЕО: Опозицијата не го поддржува новиот Закон за управување со природното и културното наследство на Охрид

Ана Василевска
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на денешната комисиска расправа за усвојување на новиот предлог Закон за управување со природното и културното наследство на Охрид, не го