anb

Македонија

Лажен агент на АНБ со закани од бизнисмен зел пари, автомобили, мобилни телефони и накит

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела изнуда и
Македонија

Ковачки: Зарко Милошевски го заташкува случајот со Онишченко

А1он
Зарко Милошевски е најодговорен за давањето на македонско државјанство на рускиот олигарх Онишченко, тој е функционерот од АНБ кој со свој потпис ја одобрил позитивната
Македонија

Прекината седницата на собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ, не се појави никој од Агенцијата

А1он
На денешната седница на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и Агенцијата за разузнавање присуствуваа пратениците и од опозицијата
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Зарко Милошевски не е нов лик во АНБ, туку продолжена рака на екс директор Димовски и Зечевиќ

А1он
Зарко Милошевски не е нов лик во АНБ, туку продолжена рака на екс директор Виктор Димовски и Миле Зечевиќ. Милошевски како помошник директор за безбедносни
Македонија

Зарко Милошевски e нов директор на Агенцијата за национална безбедност

А1он
Владата на денешната седница го назначи Зарко Милошевски за нов директор на Агенцијата за национална безбедност. Милошевски на позицијата директор доаѓа од позиција на помошник
Македонија

Без консултација со партнерите од НАТО дадена е согласност за државјанството на Онишченко, АНБ ја лоцираше одговрноста кај поединец

А1он
Последното ниво на проверка, консултацијата со партнерите во НАТО алијансата не било направено и тоа е пропуст на поединец. Вака директорот на АНБ, Виктор Димовски
Регион

Абазовиќ тврди дека го разрешил директорот на АНБ поради „специјална војна“ против членови на Владата

А1он
Премиерот на Владата на Црна Гора во технички мандат Дритан Абазовиќ изјави дека причината за разрешувањето на вршителот на должноста директор на Агенцијата за национална
Македонија

Заре Милошевски најсериозен кандидат за нов директор на Агенцијата за национална безбедност

Орце Костов
Началникот по екстремизам во Агенцијата за национална безбедност, Заре Милошевски е нејсериозен кандидат за нов директор на АНБ, дознава „А1он“. Милошевски е фаворит да го
Македонија

Две години затвор за сведокот за 27 април бидејќи земал пари за да запира предмети во Обвинителство

Кристијан Ландов
Сведокот од предметот за организаторите на 27 април, Михаел Младеноски, е осуден на две години затвор откако пред судот призна дека измамил бизнисмен од кои
Македонија

Сведок од „27 април“ земал пари за да запира предмети во Обвинителство, вработен во АНБ го придружувал

Кристијан Ландов
Сведокот од предметот за организаторите на 27 април, Михаел Младеноски доби 8-дневен притвор како осомничен дека изнудувал рекет од пријател, за преку вработени во Обвинителството