anb

Македонија

Две лица осомничени за измама и лажно претставување

А1он
Основното јавно обвинителство – Скопје поведе постапка против две лица, од кои едното е осомничено дека го сторило кривичното дело „измама“, а другото – „лажно
Македонија

АНБ: Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации до денот на приведувањето нема доставено барање за спроведување на безбедносни проверки за Миленкоски и другите две лица

А1он
Постапката за добивање на безбедносни сертификати се спроведува во рамките на строго законски определена постапка и истата започнува со поднесување барање за издавање на безбедносен
Македонија

Димовски: АНБ ги финализира реформите и ја унапреди соработката на домашен и меѓународен план

А1он
Агенцијата за национална безбедност (АНБ) во изминатата година скоро ги финализира реформските напори и ја динамизира и унапреди соработката, како на домашен план, со сите
Македонија

Тајната белешка за Камчев не протекла од кај Пендаровски, на Мицкоски не му е чудно што е јавно објавена

Кристијан Ландов
Шефот на државата Стево Пендаровски е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по која бизнисменот Орце Камчев доби
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Имаме Агенција за национална безбедност, како што и доликува на земја членка на НАТО

А1он
Во изминатитот едногодишен период беа направени значајни чекори на институционално позиционирање на новиот безбедносен субјект Национална агенција за безбедност. Сега имаме Агенција што работи целосно
Македонија

Министерот Чулев бара од Обвинителството да истражи дали има кршење на законите во Агенцијата за национална безбедност

А1он
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ссопшти дека до Основното јавно обвинителство доставил соодветен поднесок во врска со случајот за кој вчера соопшти – дека
Македонија

Чулев: Агенцијата за национална безбедност се уште е дел од системот за следење на комуникации

А1он
Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите на
Македонија

Димовски: АНБ ги достави до ЈО сите побарани информации за доверливите докумнети пронајдени кај Ременски

А1он
Агенцијата за национална безбедност ги доставила до Јавното обвинителство сите информации кои се побарани од нив во врска со случајот со пронајдените доверливи документи кај
Македонија

ДКСК ќе постапува по службена должност, ако АНБ не преземе мерки за судирот на интереси

А1он
Најзначајната улога на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) е да има превентивна улога. Многу е добро што директорот на АНБ се обрати до