prislusuvanje

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството молчи за шпионскиот софтвер Предатор, Ковачевски дал наредба за масовно прислушкување

А1он
Една недела обвинителството на СДС и ДУИ молчи за скандалот со шпионски софтвер Предатор кој има за цел прислушкување на граѓаните. Една недела Димитар Ковачевски
Регион

Мицотакис за прислушувањето на Андрулакис: Погрешно беше, не требаше да се случи

А1он
Она што се случи, иако беше согласно со одредбите на законот, беше погрешно. Не знаев за тоа, и очигледно, никогаш немаше да го дозволам, рече
Свет

Во Италија државата прислушувала новинари кои ја истражувале миграцијата

А1он
Италијанската министерка за правда Марта Картабија ќе испрати инспектори на Сицилија по извештаите во медиумите дека обвинители прислушувале стотици телефонски разговори на најмалку 15 новинари
Регион

Српската полиција собрала докази дека Вучиќ бил нелегално прислушуван

А1он
По налог на Обвинителството за организиран криминал, работната група на Министерството за внатрешни работи сослушала голем број луѓе и собрала докази што укажуваат на тоа
Македонија

(ВИДЕО) Ел Чека: Имаме план доколку ми се случи нешто, има други луѓе кои ќе ги објават „бомбите“

А1он
Во видео обраќање преку социјалните мрежи, лицето потпишано како „Ел Чека“ вели дека доколку биде затворен или пак нешто му се случи има уште илјадници
Македонија

Ангеловски: Незаконско прислушување нема, во моментов се следат комуникациите од 188 броеви

А1он
Претседателот на Комисијата за надзор на спроведувањето на мерките за следење на комуникациите, Емил Димитриев, денеска изјави дека е извршен увид во Оперативно техничката агенција
Македонија

Се проверува дали имало прислушање и во Обвинителството за организиран криминал и корупција

А1он
Во тек е вештачење на хард дисковите на Обвинителството за организиран криминал и корупција, затоа што при непосредната контрола не постоеја технички можности да се
Македонија

„Сите албански“ – во УБК прислушувањето било поделено по етнички групи

А1он
„Сите македонски“, „сите албански“ и „важно“. Под овие 3 групи биле поделени улогите на групите корисници кои имале пристап до системот за следење на комуникациите
Македонија

Физичко лице ги оспори пред Уставен пи-мерките од новиот Закон за следење на комуникациите

А1он
На седницата на Уставниот суд закажана за 6 февруари идната недела, како втора точка на дневен ред е ставена иницијатива за оценување на уставноста и