ubk

Македонија

Димитриев: Го информираве ЈО дека по згаснувањето на УБК дел од наредбите прекинати, дел продолжиле

А1он
Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите на денешната седница едногласно усвои заклучок со кој го информира Јавното обвинителство за дилемата
Македонија

Три години затвор за поранешниот главен оперативен работник во УБК

Васко Маглешов
Ексглавниот оперативен работник во УБК, Петре Пешовски, е прогласен за виновен и осуден на 3 години затворска казна. Пешовски ќе треба и да надомести штета
Видео Македонија

ВИДЕО: Вработен во УБК призна вина за злоупотреба на касата во тајната полиција

Васко Маглешов
Во кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето против четворица вработени во УБК за злоупореби со спецкасата. Обвинителката Ивана Трајчева во воведниот говор рече: „Обвинетите
Македонија

Димовски ќе реферира пред надзорната комисија за преземањето кадри од поранешна УБК

А1он
Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски денеска пред Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за
Македонија

(ВИДЕО) Димовски: УБК заминува во историјата, денеска е првиот работен ден на Агенцијата за национална безбедност

А1он
Започнува со работа Агенцијата за национална безбедност, соопшти денеска деректорот на институцијата, Виктор Димовски, истакнувајќи дека сите капацитети на Агенцијата, согласно законот за нејзино основање
Македонија

Обвинителство: Четворица вработени во УБК проневериле 824 илјади евра

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против четворица вработени во УБК. На тројцата обвинети им се става на
Македонија

Пронајдена марихуана кај две лица, вработени во УБК

А1он
Полицијата привела двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и против нив покренала дисциплинска постапка откако, како што соопшти денеска Министерството за внатрешни
Македонија

Јанкулоска до инженерот од УБК: Зошто не ми кажа дека сум прислушувана

Виктор Јованов
Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ го запраша сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК зошто кога веќе знаел, не