ubk

Македонија

Трајко Димков и Артан Груби ќе учествуваат во Комисијата за избор на работници од УБК

А1он
Трајко Димков и Артан Груби се двајцата пратеници кои ќе учествуваат во работата на Комисијата за селекција и избор на работници од Управата за безбедност
Македонија

Грујевски наредил на парчиња од 5 сантиметри двапати да биде исечена опремата за прислушување од УБК

Васко Маглешов
„Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од пет сантиметри, а потоа ќе ја однесе
Македонија

Поповски: Само Мијалков, Грујевски и Јакимовски оценуваа дали има потреба од набавка на опрема за прислушување

А1он
Рочиштето за случајот Трезор за набавка на опрема за прислушување во УБК, продолжи со вкрстено испрашување на поранешниот заменик министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски
Македонија

Владата формира нова безбедносна служба во замена за актуелната УБК

А1он
Во рамките на реформите во безбедносните служби, Владата на Северна Република Македонија во соработка со Министерството за внатрешни работи поднесе предлог закон до Собранието за
Македонија

„Таргет-Тврдина“ продолжува на 14 март

А1он
Главната расправа за случајот „Таргет-Тврдина“ продолжува на 14 март со испрашување на сведокот Ѕвонко Костовски од страна на Специјалното јавно обвинителство. Костовски денеска во Кривичниот
Македонија

Агенцијата за национална безбедност место УБК, како дел од реформите на безбедносно-разузнавачкиот систем

А1он
Владата на вчерашната седница го усвои Предлог-законот за Агенција за национална безбедност, со што ќе овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и
Македонија

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

А1он
Адвокатот на обвинетите, Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2″ на СЈО, побара од судот одбивателна пресуда за
Македонија

„Сите албански“ – во УБК прислушувањето било поделено по етнички групи

А1он
„Сите македонски“, „сите албански“ и „важно“. Под овие 3 групи биле поделени улогите на групите корисници кои имале пристап до системот за следење на комуникациите
Македонија

Нови 30 дена притвор за eксдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски

А1он
Нови 30 дена притвор му одреди кривичниот суд во Скопје на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски, потврдија оттаму. Неговиот адвокат,