ubk

Македонија

Експертски извештај на ЕУ: УБК работи надвор од законскиот мандат за да ги контролира функционерите

А1он
Експертскиот извештај на ЕУ нотира сериозни недостатоци во пет области: следење на комуникациите, судство и обвинителство, надворешниот надзор од независни тела, избори и медиуми. Во
Македонија

Љупчо Андоновски на местото на Сашо Мијалков

А1он
На денешната седница Владата на Република Македонија именуваше директори на Бирото за јавна безбедност БЈБ) и на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Како што
Македонија

Лазаревиќ ја повикува израелската Влада да се изјасни за вчерашните бомби

А1он
Поранешниот заменик министер за здравство, Владимир Лазаревиќ, испрати писмо до дипломатските претставништва на Израел и Македонија, со кое бара Владата на Израел да се изјасни
Македонија

Демант од Мијалков на „бомбата“ на СДСМ

А1он
Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков ги демантираше денешните обвинувања изнесени од страна на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Во реакцијата се
Македонија

Зад затворени врати за извештајот на УБК

А1он
Сашо Мијалков, првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнување, ни денеска не се појави пред надлежната собраниска комисија. Но, го немаше ни в.д. директорот