Пронајдена марихуана кај две лица, вработени во УБК

Од:

Полицијата привела двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и против нив покренала дисциплинска постапка откако, како што соопшти денеска Министерството за внатрешни работи, кај нив пронашла марихуана завчера при преглед на возилото во кое патувале на улица „Козле“ во Скопје.

– Завчера околу 18.20 часот на улицата „Козле“ во Скопје, полициски службеници извршиле преглед на двете лицата од Скопје, вработени во УБК, кои биле со патничко возило „Опел корса“. При преглед на лицата и возилото била пронајдена и одземена марихуана. Двајцата се приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот со соодветен поднесок известено е ОЈО Скопје, се вели во соопштението од МВР.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди против вработените во УБК повел постапка за утврдување дисциплинска одговорност.

Би можело да ве интересира

МВР: Движење за време на полициски час за лица со попреченост и земјоделци

Ана Ололовска

Во Дебар уште осум лица во самоизолација, граѓаните го почитуваат карантинот

Ана Ололовска

Македонскиот полициски синдикат бара поголема заштита на припадниците на МВР

А1он

Полицијата поднесе 29 кривични пријави за граѓани од Струмица и Радовиш кои не ја почитувале забраната за движење

А1он

Независниот синдикат на полицијата бара поголема заштита на полицајците кои се на терен

Ана Ололовска

Еден од двајцата починати во Куманово е припадник на граничната полиција

Мери Јордановска