jo

Македонија

Спогодба со Кичеец, непостапување за 27 април, пучот на Заев – кои се обвинителите кои сакаат да гонат криминал со Русковска

Кристијан Ландов
По двајца обвинители од гостиварското и скопското, а еден од беровското обвинителство сакаат да гонат организиран криминал и да бидат избрани да работат во тимот
Македонија

Маричиќ, Јовески и Здравев ќе ја презентираат методологијата за прочистување на правосудството

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески и претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, денеска на заедничка прес-конференција во Клубот на пратеници
Македонија

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

А1он
Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју
Македонија

Жерновски: Голем ден за правдата, лош за „тефтерчињата” на ВМРО- ДПМНЕ

А1он
Како ново и круцијално поглавје во битката за правна држава го оцени денеска заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, Законот за Јавно обвинителство, кој денеска
Македонија

Почна примената на Законот за ЈО и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители

А1он
Од денеска започнуваат да се применуваат Законот за Јавното обвинителство и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република
Македонија

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

А1он
Со стапување на сила на новиот Закон за Јавно обвинителство ниту борбата за правда застанува, ниту животот тука застанува, порача денеска обвинителката Фатиме Фетаи по
Македонија

Со законот за јавно обвинителство решена судбината на стручните соработници, техничкиот кадар и административците од СЈО

Кристијан Ландов
Стручните соработници на обвинителите, техничкиот кадар и административците од специјалното јавно обвинителство ќе бидат прераспределени во другите јавни обвинителства, се предвидува со предлог-текстот за законот
Македонија

Рушити: Верзијата на законот за ЈО се разликува од договорената

А1он
Пратениците на Алијансата за Албанците не можат да го поддржат законот за јавно обвинителство бидејќи пристигнатата верзија во Парламентот се разликува од онаа што тие
Македонија

Груби-Велдман: Усвојување на законите за ЈО и за Советот на ЈО за почеток на преговорите оваа пролет

А1он
Најновите случувања во земјата, со акцент на претстојните парламентарни избори закажани за во април годинава, како и на досега реализираните реформи, кои од нас ги