Рушити: Верзијата на законот за ЈО се разликува од договорената

Од:

Пратениците на Алијансата за Албанците не можат да го поддржат законот за јавно обвинителство бидејќи пристигнатата верзија во Парламентот се разликува од онаа што тие ја договориле во преговорите со Министерството за правда, изјави денеска пратеникот Сурија Рушити.

dobivaj vesti na viber

– Вистина е дека АА водеше преговори со Министерството за правда и имаше свои забелешки на драфт верзијата, но и голем дел од нив беа прифатени, ама она што стигна во Парламентот драстично се разликува особено во членот 110 каде се предвидува амнестија, а ние никогаш нема да прифатиме закон за јавно обвинителство кој овозможува аменстија, рече Рушити.

Членот 110 од законот се однесува на снимките од СЈО кои можат да бидат користени како индиции, а не и докази во судските постапки.

Би можело да ве интересира

Арбен Таравари е избран в.д. претседател на Алијанса за Албанците

Катерина Павлова-Николовска

Зијадин Села поднесе оставка од функцијата претседател на Алијанса за Албанците

Ана Ололовска

Алијансата за Албанците ја прекина соработката со ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските населби најопасни места за живеење

Алијанса за Албанците: Пред пет години на 27 април урнавме половина од режимот и ветивме дека ќе продолжиме со другата половина

Алијанса за Албанците: Поддршка за наставниците, пред две години реагиравме против законот кој го спречува штрајкот

Ана Ололовска