jorm

Македонија

Љупчо Коцевски избран за нов државен обвинител

Собранието го избра обвинителот од Републичкото обвинителство, Љупчо Коцевскки за нов државен јавен обвинител. Тој пред пратениците беше доставен како единствен кандидат, откако обвинителката Лидија
Македонија

Се создаде атмосфера дека довербата во обвинителите е нереално ниска, вели Јовески во последното обраќање како државен обвинител

А1он
Со гордост, задоволство и чест во изминатите шест години ја извршував функцијата Јавен обвинител. Во изминатите шест години, Јавното обвинителство го започна процесот на трансформација
Македонија

ВИДЕО: Политиката го крои и гостиварското обвинителство, Арслани го делат денови од победа за шефовското место

Кристијан Ландов
Од функција на функција. Вака обвинителот Фаик Арслани си ја замислува својата кариера според неговото постапување. Неговата противкандидатка е скептик дека ќе биде избрана, а
Македонија

Со законот за јавно обвинителство решена судбината на стручните соработници, техничкиот кадар и административците од СЈО

Кристијан Ландов
Стручните соработници на обвинителите, техничкиот кадар и административците од специјалното јавно обвинителство ќе бидат прераспределени во другите јавни обвинителства, се предвидува со предлог-текстот за законот
Македонија

Жерновски: Законот за ЈО, ветер во грб на патот кон ЕУ

А1он
Владата вчера го усвои Предлог законот за јавно обвинителство (ЈО) за кој е постигнат широк политички договор. Усвојувањето на овој закон ќе биде голем придонес
Македонија

Рушити: Верзијата на законот за ЈО се разликува од договорената

А1он
Пратениците на Алијансата за Албанците не можат да го поддржат законот за јавно обвинителство бидејќи пристигнатата верзија во Парламентот се разликува од онаа што тие
Македонија

Груби-Велдман: Усвојување на законите за ЈО и за Советот на ЈО за почеток на преговорите оваа пролет

А1он
Најновите случувања во земјата, со акцент на претстојните парламентарни избори закажани за во април годинава, како и на досега реализираните реформи, кои од нас ги
Македонија

Што предвидува новиот закон за ЈО

Кристијан Ландов
Постапките покренати од поранешното специјалното јавно обвинителство продолжуваат, а тоа се гарантира со законот за Јавно обвинителство кој треба да биде изгласан во Собранието. Законското
Македонија

Собраниска седница за законот за јавно обвинителство денеска во 17:00 часот

А1он
Собраниска седница за Предлог-законот за јавно обвинителство денеска во 17 часот, по завршување на проверката на законот и консултации во пратеничките групи. Ова било договорено