jorm

Македонија

ВИДЕО: Владата го утврди текстот на Предлог-законот за јавно обвинителство

А1он
Владата го утврди текстот на Предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по скратена постапка, информира владината прес-служба.
Македонија

Заев: Постигната е доволно добра основа за носење на законот за јавно обвинителство

А1он
Вечерва е постигната доволно добра основа за да почне процедурата за носење Закон за јавно обвинителство. Очекувам Владата вечерва да заседава и да го усвои
Македонија

Нема нови обвиненија од „бомбите“, ниту пак ќе бидат докази во случаите за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и изградба на палатата

А1он
Независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија преку писмено соопштение извести дека владеачкото мнозинство ги прифатило нивните барања поврзани со текстот на
Македонија

Дескоска сподели „бел чад“ по договорот за Законот за ЈО

А1он
Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи сподели фотографија од бел чад, што пак, беше протолкувано како потврда дека власта има 80 пратеници, односно
Македонија

Обезбедени 80 пратеници за новиот закон за Јавно обвинителство, прифатени и барањата на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Кристијан Ландов
Владата успеа да обезбеди мнозинство за во Собранието да се изгласа законот за Јавно обвинителство со 80 пратеници. За вечерва е закажана и седница, на
Македонија

Спасовски: Донесување закон за јавно обвинителство уште еден позитивен аргумент да се биде поблиску до ЕУ

А1он
Премиерот Оливер Спасовски смета дека до распуштање на Собранието има простор за донесување на Законот за јавно обвинителство, но и сите други законски решенија што
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Правиме се да добиеме мнозинство за Законот за ЈО

А1он
Правиме се Парламентот да работи во полн состав за да можеме да очекуваме повеќе од 80 пратеници или минималното дво-третинско мнозинство да биде обезбедено за
Македонија

Заев дига раце од ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски не сака разговори со СДСМ

А1он
Законот за јавно обвинителство со вградени забелешки од пратеничките групи, ако биде обезбедена потребната поддршка, Владата викендов треба да го пушти во процедура. Во меѓувреме
Македонија

Џафери: Ако дојде усогласен закон за JO, ќе биде ставен на седница

А1он
И на 12 февруари до 23:00 часот да дојде усогласен предлог закон има процедурална можност да биде ставен на гласање, изјави денеска претседателот на Собранието