pravda

Македонија

Министерство за правда: Дисциплинска комисија ќе го испита случајот со новинарката Соња Колевска Делевска

А1он
Министерството за правда информира дека е формирана дисциплинска комисија која ќе го испита целиот случај во врска со повикувањето во полициска станица на новинарката Соња
Македонија

Владата и Грковска замолчеа по лагите на Тупанчески, не одговараат дали е тоа стратегија за да се заборави аферата

Кристијан Ландов
Наместо санкционирање на министерот за правда, Никола Тупанчески, институциите решија да молчат и да не одговараат ниту на прашања, мислејќи дека така ќе се заборави
Македонија

Тупанчески молчи за барањата за разрешување, опомената на Грковска не го промени неговото однесување

Кристијан Ландов
Министерот Никола Тупанчески молчи за барањата за негово разрешување, како и за неотповиклива оставка. Иако вицепремиерката Славица Грковска веќе писмено го опомена дека не е
Македонија

Тупанчески тврди дека фактурата за сместувањето ја добил на 24. март пред да отпатува, а тогаш бил втор ден во Палермо

Ако фактурата за сместувањето (аранжманот), министерот за правда Никола Тупанчески ја добил на 24. март, како што самиот кажа, би значело дека му била испорачана
Видео Македонија

ВИДЕО: Тупанчески за „А1он“ призна дека не го платил чартер-летот ниту картите за ВИП-трибината, а за сместувањето уплатил по натпреварот

Кристијан Ландов
Министерот за правда Никола Тупанчески за „А1он“ призна дека не ја платил картата за чартер-летот и влезот на стадионот во Палермо. Фактурата за аранжманот, односно
Македонија

Тупанчески ниту во Владата не докажал дека сам си го платил навивањето во Палермо

Кристијан Ландов
По една недела откако јавно кажа дека сам од своја сметка го платил навивањето во Палермо, Италија, министерот Никола Тупанчески, доказ за тоа не се
Македонија

Тупанчески и една недела откако навиваше во Палермо не докажа дека сам си ги платил трошоците

Кристијан Ландов
И по една недела откако беше на навивачката трибина во Палермо, Италија, министерот за правда Никола Тупанчески не приложи трансакции направени од неговата сметка, со
Македонија

Владата го следи случајот со патувањето на Тупанчески: Кога ќе бидат разгледани сите факти, ќе биде постапено

Кристијан Ландов
Патувањето на министерот за правда, Никола Тупанчески во Палермо, Италија, го следи и Владата. Оттаму за „А1он“ најавуваат дека ќе постапат во согласност со Кодексот
Македонија

Ивановска за Тупанчески: Јас не знам зошто се шокира, ДКСК проверува дали ги испочитувале правните акти за примање подароци

Кристијан Ландов
На претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, не и е јасно зошто министерот за правда Никола Тупанчески беше шокиран од посочувањето сам да каже кој
Македонија

Фетаи за „А1он“: Платив во рокот даден во фактурите, за разлика од другите функционери јас доставив доказ

Кристијан Ландов
Вишата јавна обвинителка Фатиме Фетаи е децидна дека не го прекршила Етичкиот кодекс на обвинителите, ниту закони, со нејзиното патување во Палермо, Италија. За тоа