Лога: Очекувам брза екстрадиција, списите денеска ќе ги пратиме по електронска пошта и преку амбасадата

Од:

Министерот за правда Кренар Лога очекува за многу брзо Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски да биде екстрадиран во Македонија. Списите од министерството веќе се преведени на турски јазик, а очекува до крајот на денот и списите од обвинителството да бидат преведени.

„Вчера беше потпишано од моја страна. Сите списи беа преведени на турски јазик, денеска до крај на работен ден исто така ќе бидат преведени списите на Јавното обвинителство и денеска ќе биде пуштено преку електронска пошта и преку нашата амбасада. Верувам дека после добивањето, ќе контактираме дирекно со министерот за правда на Турција“, рече Лога.

Според него, Турција е стратешки партнер на Македонија за многу битни прашања и не верува дека ќе има задржување во однос на осомничениот.

Би можело да ве интересира

Ленче Ристоска именувана за јавен обвинител за врски со Европравда

Катерина Ѓуровски

Турција најави: По завршувањето на административниот дел се очекува Палевски да биде екстрадиран во Македонија

Лога во Анкара ќе бара информации што треба дополнително да се направи за екстрадиција на Палевски

Катерина Ѓуровски

И да ни се разделат патиштата да се разделиме како цивилизирани и семејни луѓе – Лога по хаосот во Алијанса

Орце Костов

Левица: Министерот Лога предлага закони кои ја рушат унитарноста на републиката

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески