ljupco palevski

Македонија

Турците дале рок за екстрадиција на Палчо – Министерот Лога не кажа јавно кога

Анита Петровска Рајковиќ
Даден е рок за екстрадиција на Љупчо Палевски Палчо од Турција, но, министерот за правда Кренар Лога не сакаше јавно да ја обелодени информацијата кога
Македонија

Турција најави: По завршувањето на административниот дел се очекува Палевски да биде екстрадиран во Македонија

А1он
Министерот за правда Кренар Лога во рамките на дводневната посета на Анкара, оствари средба со министерот за правда на Република Турција, Јилмаз Тунч. Двајцата министри
Македонија

Лога во Анкара ќе бара информации што треба дополнително да се направи за екстрадиција на Палевски

А1он
Делегација предводена од министерот за правда Кренар Лога на 8 февруари ќе престојува во Анкара каде ќе има средби со официјалните турски претставници, а едно
Македонија

Продолжен им е притворот на сите осомничени во случајот на киднапирањето и убиствата на Вања и на Панче

А1он
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје за продолжување мерка притвор против 5 лица, донесе решенија со
Македонија

Спасовски: Доколку истрагата за двојното убиство се прошири и има нови барања од Обвинителство, МВР ќе постапи

А1он
Случајот со двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски од аспект на Министерството за внатрешни работи е расчистен, изјави министерот,
Македонија

Познати причините за смртта на Вања и Панче Жежовски: Извештаите од обдукцијата стигнаа во обвинителството

Александар Тодески
Обдукциските наоди од телата на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот Панче Жежовски од Велес се стигнати во обвинителството, соопштија од таму.
Македонија

Палевски може да се жали на секоја фаза од постапката и само тој има право да побара побрза екстрадиција

А1он
Министерството за правда на Турција потврди дека вчера е примено барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата и грабнувањето на Вања Ѓорчевска и
Македонија

Пендаровски му пишал на Ердоган за екстрадицијата на Палевски

А1он
Претседателот Стево Пендаровски во текот на вчерашниот ден испратил порака до кабинетот на турскиот колега Реџап Таип Ердоган, во врска со екстрадицијата на осомничениот за
Македонија

На Љупчо Палевски му е одреден екстрадициски притвор од 40 дена

А1он
На првоосмничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и на Панче Жежовски во Турција му е одреден 40-дневен екстрадициски притвор. – Амбасадата на Република Северна Македонија