vanja

Македонија

Врховен задутре ќе одржи јавна седница по жалбата на таткото на Вања против мерката притвор

А1он
Врховниот суд в четврток ќе одржи јавна седница по изјавената жалба на осомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска, против решението на Апелацискиот суд
Македонија

Таткото на Вања останува во притвор – Врховен му ја одби жалбата

Жалбата против мерката притвор во предметот за убиството на Вања Ѓорчевска е одбиена како неоснована од страна на Врховниот суд. Советот за казниви дела при
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ревизијата констатирала отсуство на процедури во случајот на Палчо, токму тоа го спасува Спасовски од кривична одговорност

А1он
Ја разбираме потребата на СДС да го брани сопствениот поранешен претседател на градска организација и осомничен за сурово двојно убиство Љупчо Палевски Палчо, но тоа
Македонија

Колева: ДПМНЕ и лично Мицкоски да се извинат за сите лаги за трагичниот случај со малата Вања

А1он
ДПМНЕ, Ковачев, Јанушев и лично Христијан Мицкоски треба да излезат и да им се извинат на македонските граѓани и на македонската полиција. Одделот на внатрешна
Македонија

Апелација го одби барањето за таткото на Вања да биде ослободен од притовор

А1он
Апелациониот суд Скопје го одби барањето на одбраната на Александар Ѓорчевски, таткото на убиената 14-годишна Вања, да му се укине мерката притвор. Според Судот, жалбата
Македонија

Таткото на Вања бара да биде пуштен од притвор – Фетаи е против, Апелација одлучува

Таткото на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, се наоѓа во притвор во затворот во Шутка од денот на неговото апсење. Осомничен е дека
Македонија

Бубевски: Во случајот со убиството на Вања и Панче нема нови осомничени лица

А1он
Шефот на скопското обвинителство, Гаврил Бубевски, на денешниот брифинг со новинарите рече дека во случајот со убиството на Вања и Панче нема нови осомничени лица
Македонија

Адвокатот на таткото на Вања бара куќен притвор за Ѓорчевски

А1он
Адвокатот Владимир Туфегџиќ, бранител на таткото на убиената Вања Ѓорчевска, бара куќен притвор за неговиот клиент, кој е меѓу осомничените за кого Обвинителството соопшти дека
Македонија

ЈО: Извештајот од судска медицина за Вања Ѓорчевска не е официјално доставен до обвинителството

А1он
Јавното обвинителство денеска соопшти дека извештајот од Институтот за судска медицина за Вања Ѓорчевска не е официјално доставен до обвинителството. Од обвинителството посочуваат дека е
Македонија

Аврамовска-Мадиќ: Мошне скоро очекуваме одговор кога најбрзо би бил екстрадиран Палевски

А1он
Министерството за правда ја отпочна постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски првоосмничениот за двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски.