vanja gjorcevska

Македонија

Десна на Палчо излегува на парламентарни избори: Новиот претседател на партијата носител во единицата

Александар Тодески
Партијата која ја предводеше Љупчо Палевски-Палчо влегува во трката за пратеничко место. До Државната изборна комисија помеѓу поднесените листи се и оние на политичката партија
Македонија

Не ми е важно каде ќе ја дочекам одлуката, само сакам разрешница, кажа таткото на Вања на седница во Врховниот суд

Александар Тодески
Воопшто не ми е битно каде ќе ја дочекам конечната одлука, само сакам разрешница, кажа Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска на јавната седница
Македонија

Укинат притворот за возачот на Палчо

Александар Тодески
На барање на обвинител, укинат е притворот на Стефан Димовски, осомничен за помагање при бегството на првоосомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски,
Македонија

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески
Кривичниот суд го одби барањето на адвокатот Владимир Туфегџиќ, бранител на Александар Ѓорчевски, таткото на Вања Ѓорчевска, притворот да му биде заменет со куќен притвор.
Македонија

Продолжен им е притворот на сите осомничени во случајот на киднапирањето и убиствата на Вања и на Панче

А1он
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје за продолжување мерка притвор против 5 лица, донесе решенија со
Македонија

Спасовски: Доколку истрагата за двојното убиство се прошири и има нови барања од Обвинителство, МВР ќе постапи

А1он
Случајот со двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски од аспект на Министерството за внатрешни работи е расчистен, изјави министерот,
Македонија

Познати причините за смртта на Вања и Панче Жежовски: Извештаите од обдукцијата стигнаа во обвинителството

Александар Тодески
Обдукциските наоди од телата на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот Панче Жежовски од Велес се стигнати во обвинителството, соопштија од таму.
Македонија

(ВИДЕО) Како ќе функционира „Најди ме“ и дали ќе помогне во случаи како со Вања: Интервју со Радевска

Александар Тодески
Системот „Најди ме“, кој ќе почне да функционира следната недела треба да помогне во случаите со исчезнати деца, но сепак мора да се внимава и
Македонија

Палевски може да се жали на секоја фаза од постапката и само тој има право да побара побрза екстрадиција

А1он
Министерството за правда на Турција потврди дека вчера е примено барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата и грабнувањето на Вања Ѓорчевска и
Македонија

На Љупчо Палевски му е одреден екстрадициски притвор од 40 дена

А1он
На првоосмничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и на Панче Жежовски во Турција му е одреден 40-дневен екстрадициски притвор. – Амбасадата на Република Северна Македонија