partii

Македонија

Донации од 200, 500, 1000 денари: Ванковска кажа колку пари легнуваат на наменската сметка за изборите

Претседателската кандидатка на Левица, Билјана Ванковска преку Фејсбук кажа како ја финансира кампањата. „Секое утро добивам извештај од сметката за изборната кампања, и иако приливот
Македонија

Граѓаните преку Буџетот донираат во секоја партија без разлика за која гласаат: Ревизорите ги објавија приходите и расходите на 42 партии

Орце Костов
Граѓаните индиректно преку Буџетот се најголеми финансиери на партите според последните извештаи на Државниот завод за ревизија кој ги објави приходите и расходите на 42
Македонија

Финансирањето на телевизиите со државни пари ги сплоти СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: „Законот за поткуп на медиуми“ќе се носи по скратена постапка

Орце Костов
Измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со кои Владата си отвора пат да ги финансира националните телевизии преку државни кампањи од јавен
Македонија

(ВИДЕО) Николоски: Бараме формулација за македонски јазик без изјави и дообјаснувања

Орце Костов
ВМРО-ДПМНЕ изнесе неколку идеи во однос на преговарачката рамка на средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници на која се разгледуваше францускиот предлог,
Македонија

Молк од Горан Милевски за модифицираниот француски предлог

Орце Костов
Лидерот на Либерално демократската партија и актуелен министер за локална самоуправа, Горан Милевски се уште не го дал своето мислење за модифицираниот француски предлог за
Македонија

ВИДЕО: Колку пари трошат политичките партии на рекламирање на билборди

А1он
Колку пари трошат политичките партии на рекламирање на билборди? Погледнете во видеата: Што треба да промениме во Изборниот законик за поголема отчетност на партиите во
Македонија

Пратеникот Љупчо Димовски кој е амнестиран за „27 април“, нов претседател на СПМ

А1он
Пратеникот Љупчо Димовски е нов претседател на Социјалистичката партија на Македонија. Тој доаѓа на местото на Љубисав Иванов-Ѕинго, кој почина во ноември минатата година. Новиот
Истражувања Македонија

Партиите го изиграа ДИК, се рекламирале и на портали кои не бараат пари од државата за рекламите

Политичките партии се рекламирале и на портали кои не доставиле фактури до Државната изборна комисија за да добијат државни пари, покрај оние кои веќе имаат
Македонија

Шеснаесет политички партии ја потпишале Декларацијата на Платформата за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ

А1он
Платформата за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ во пресрет на гласањето на предвремените парламентарни избори потсетува дека вкупно 16 политички партии
Македонија

Политичките партии потпишаа Декларација за приоритетно донесување на Законот за спречување и заштита од дискриминација

А1он
Декларацијата за приоритено донесување на Законот за спречување и заштита од дискриминација денеска ја потпишаа 17 политички партии. Политичките партии кои стојат како потписници на