ljupco dimovski

Македонија

Пратеникот Љупчо Димовски кој е амнестиран за „27 април“, нов претседател на СПМ

А1он
Пратеникот Љупчо Димовски е нов претседател на Социјалистичката партија на Македонија. Тој доаѓа на местото на Љубисав Иванов-Ѕинго, кој почина во ноември минатата година. Новиот
Македонија

Тактика или пазар со одземање на имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски

А1он
Две недели се тактизира со продолжување на седницата на која треба да се одлучува по барањето за одобрување притвор на пратеникот Љупчо Димовски, поднесено од
Македонија

Прекината седницата за одземање на имунитетот на пратеникот Димовски

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја започна и по обраќањето на претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања, Павле Богоевски, ја прекина седницата на
Македонија

ВИДЕО: Во Собранието почна процедурата за одземање на имунитетот на Димовски

А1он
Во Собранието започна процедурата за одобрување на барањето на судот за притвор на пратеникот, Љупчо Димовски. Судот поднел барање до претседателот на Собранието, да се
Македонија

Комисијата изгласа препорака за одземање на имунитетот на Димовски

А1он
Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања со 5 гласа „за“ и 4 „против“ донесе одлука со препорака за одземање на имунитетот на пратеникот и
Македонија

Ласковска до Богоевски: Не може само ВМРО-ДПМНЕ да се криминалци, ВМРО-ДПМНЕ со ДУИ владееше

А1он
Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања на која се расправа за симнување на имунитетот на пратеникот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ѓорчев до Богоевски: Ова е одмазда зошто Димовски не гласаше за уставните измени

А1он
Вие имате намера да им го загорчите животот на сите кои мислат повеќе од вас. Ова е одмазда кон Љупчо Димовски оти тој не гласаше
Видео Македонија

(ВИДЕО) Богоевски: Ние не го ставаме Љупчо Димовски во притвор

А1он
Ние не го ставаме Димовски во притвор, туку дозволуваме судот да работи непречено, смета пратеникот Павле Богоевски, на што реагираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи „Немој
Видео Македонија

(ВИДЕО) Мицевски: Власта се изживува врз опозицијата

А1он
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на седницата на Комисијата за мандатно имунитетни прашања на која се одлучува за имунитетот на пратеникот Љупчо
Македонија

Пратеникот Љупчо Димовски повторно се соочува со опасност од притвор

А1он
Еднаш амнестираниот пратеник Љупчо Димовски за настаните на 27.април, повторно се соочува со опасноста да му биде симнат пратеничкиот имунитет и да му биде определен