(ВИДЕО) Ѓорчев до Богоевски: Ова е одмазда зошто Димовски не гласаше за уставните измени

Од:

Вие имате намера да им го загорчите животот на сите кои мислат повеќе од вас. Ова е одмазда кон Љупчо Димовски оти тој не гласаше за уставните измени и промената на името. Ова го истакна пратеникот Влатко Ѓорчев во Собранието каде денеска се расправа за имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски кој е под истрага за злоупотреба на службена положба и овластување за периодот додека бил министер за земјоделство шумарство и водостопанство.

„Ние и вие знаеме дека имаше понуда за Димовски да гласа за уставните измени со уцени и закани. Уцената кон Љупчо Димовски беше дека нема да има кривична пријава за него и нема да оди во затвор. Тој реши да ја почитува одлуката на граѓаните и не гласаше за уставните измени, а со тоа да ги сноси одговорностите. Вчера му беше скршена вратата од куќата. Со секој изминат ден сѐ повеќе и повеќе забегувате. Ова е ваша желба и мотив за што побрзо да го ставите во притвор, затоа што ви се спротивставил. Нудевте еден до два милиони евра, нудевте слобода, за да ги вадите таблите каде пишува Република Македонија“, изјави Ѓорчев.

Тој јавно праша, што барал Вицето по домовите на пратениците. Обвини дека на пратеничка ѝ било кажано да гласа за уставните измени, за синот да не ѝ оди во затвор.

Ѓорчев на пратеникот Павле Богоевски му рече дека фразата „Нема правда нема мир“ изгледа како потрошена.

„Секој ден има криминал, а вашите институции не мрдаат со прст. Димовски ако згрешил нешто нека оди на суд. Вие од СДСМ размислете што верифицирате. Вие одите да го ставите во затвор оти не гласал за уставните измени“, истакна Ѓорчев.

По говорот на Ѓорчев, претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски, му посака успешна претседателска кандидатура.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Собранието ќе избира заменици министри

Марина Димовска избрана за нова генерална секретарка на Собранието

Предлог законот за дополнување на Законот за енергетика, по скратена постапка, проследен на натамошна постапка во Собранието

Верификувани мандататите на новите пратеници

Собранието ќе ги пополни местата на пратениците кои станаа министри

Критики за програмата и кадровските решенија од опозицијата, прва половина од собраниската седница за избор на новата влада