Ласковска до Богоевски: Не може само ВМРО-ДПМНЕ да се криминалци, ВМРО-ДПМНЕ со ДУИ владееше

Од:

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања на која се расправа за симнување на имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски, го праша Павле Богоевски дали за ова се бореше Шарената револуција.

„Ниту има правда ниту има мир. Ова е само одмазда зошто Љупчо Димовски не гладаше за промена на името. Дали за одмазда се бореше? Одземете ни го имунитетот на сите, можеби и Голи Оток сте отвориле. Јас сакам сите што згрешиле да одговараат, но ова е театар. ВМРО -ДПМНЕ беше на власт со ДУИ, не може само ВМРО-ДПМНЕ да направиле криминал”, рече Ласковска.

Би можело да ве интересира

Собранието ќе избира заменици министри

Марина Димовска избрана за нова генерална секретарка на Собранието

Предлог законот за дополнување на Законот за енергетика, по скратена постапка, проследен на натамошна постапка во Собранието

Верификувани мандататите на новите пратеници

Собранието ќе ги пополни местата на пратениците кои станаа министри

Критики за програмата и кадровските решенија од опозицијата, прва половина од собраниската седница за избор на новата влада