izbori 2020

Македонија

СДСМ тврди дека преговара за Влада со стабилно мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара да ги кажат имињата на партиите

А1он
одиме сериозни преговори со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за формирање Влада со нов четиригодишен полн мандат, поддржана
Македонија

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он
Зголемување на надоместокот за членовите на избирачките одбори на предвремените парламентарни избори за 100 отсто, a oпштинските изборни комисии ќе добијат за 20 проценти поголем
Македонија

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он
Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) во врска со инцидентот што се случи на 15 јули 2020, за денот на изборите кога беше хакирана
Македонија

Џафери ја напушти Инфективна, тој ќе ја води конститутивната седница

А1он
Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и
Македонија

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

А1он
Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија“.
Македонија

Конститутивната седница на Собрание во вторник под посебни протоколи

А1он
Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи во вторник на пладне под посебни протоколи поради коронавирусот и во друга собраниска сала – Голема
Македонија

Али Ахмети: Се сретнавме со Биљал Касами, разговаравме за евроинтеграциите и реформите

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети објави дека денеска имал средба со лидерот на Беса, Биљал Касами. „По минатонеделниот телефонски разговор, денеска во
Македонија

„Форин Полиси“: Изборните резултати во С. Македонија се добра вест за ЕУ и САД

А1он
Доколку Балканот има успешна приказна, тоа веројатно е Македонија. Во 90-тите години на минатиот, земјата мирно се раздружи од Југославија. Во јуни 2018 година нејзиниот
Македонија

Партиите „во низок старт“ за преговори за формирање нова влада

А1он
Првиот работен ден по официјалното објавување на конечните резултати од предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули, партиите започнаа со најавите за преговори за формирање
Македонија

СДСМ: Ќе формираме влада која уште попосветено ќе работи во интерес на граѓаните

А1он
СДСМ најавува формирање Влада предводена од оваа партија, која како што велат оттаму, ќе работи уште повеќе и уште подобро и го испорача резултатот кој