izbori 2020

Македонија

Промена на изборниот модел во една изборна единица со или без консензус

А1он
Премиерот Зоран Заев опстојува на идејата за промена на изборниот модел од постојните шест во една изборна единица, што беше и едно од изборните ветувањаа
Македонија

Заев со надеж дека ќе се постигне консензус за една изборна единица

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека ќе биде постигнат консензус за промена на Изборниот модел со една изборна единица, повторувајќи дека со тоа губат
Македонија

Петковски: Промената на постоечкиот изборен модел претставува демократска трансформација на политичкиот систем

А1он
Претседателот на НСДП Тито Петковски и генералниот секретар Кристијан Трјковски вчера во Штип присуствуваа на регионална средба со општинските организации на партијата од третата изборна
Македонија

Демократски сојуз: Предизборната кампања започна многу рано и спротивно на Изборниот законик

А1он
Демократскиот сојуз оценува дека предизборната кампања за предвремените парламентарни избори, договорени за 12 април 2020 година, започна многу рано и спротивно на Изборниот законик. „Со
Македонија

Милевски: Потребни се промени во изборниот модел и гласањето на дијаспората

А1он
Со оглед на бројот на пратеници што ЛДП го има во македонскиот Парламент, ние можеме само да иницираме постапки за промени на изборниот модел, изјави
Македонија

Заев: Партиите да се спремат за избори на 12 април 2020 година

А1он
Политичките партии да си ги спремат листите за кандидатит за пратеници за предвремените Парламентарни избори на 12 април 2020 година, бидејќи целата постапка околу ратификацијата
Македонија

Парламентот се распушта на 11 февруари, ќе се ратификува ли Протоколот за НАТО

А1он
Претседателот на Собранието најави дека ќе го распушти законодавниот дом на 11 февруари или 60 дена од одржувањето на парламентарните избори закажани за 12 април.
Македонија

Нема одложување на изборите поради Протоколот за НАТО

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска ја отфрли можноста да се одложат изборите поради престојната ратификација на Протоколот за членство во НАТО во Собранието на Република Северна
Македонија

Дерковски: ДИК е подготвена да спроведе избори и со отворени листи

А1он
Државната изборна комисија е подготвена да спроведе парламентарни избори по било кој модел за кој би бил постигнат договор меѓу политичките партии, вклучително и за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Симовски: Пописот се пролонгира, Парламентот и Владата ќе одредат нов датум

Маја Илиевска-Пачемска
Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика, откако доцна синоќа беше постигнат