nadomestoci

Македонија

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он
Зголемување на надоместокот за членовите на избирачките одбори на предвремените парламентарни избори за 100 отсто, a oпштинските изборни комисии ќе добијат за 20 проценти поголем
Македонија

Прекршочни пријави за обвинителите на СЈО – не ги пријавувале надоместоците

Мери Јордановска
Антикорупциската комисија на денешната седница отвори предмет за проверка ма анкетните листови на поранешните обвинители на СЈО. Како што стои во соопштението, поранешните обвинители од
Македонија

Владата ја стопираше исплатата на паушали и надоместоци

А1он
Владата денеска усвои Уредбата со која се уредува ограничување на правото на исплата на паричните паушали на извршните членови на Одборите на директори, паричните надоместоци
Македонија

Надоместоците на обвинителите од СЈО под лупа на Антикорупциската комисија

Мери Јордановска
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвора предмет за високите надоместоци надвор од платата кои ги земале обвинителите од Специјалното јавно обвинителство за време
Македонија

Сопругот на директорката која ѝ издаде боледување на Јанева добил 25 илјади евра

Васко Маглешов
Методи Цилков, сопругот на директорката на психијатриската болница во Негорци, Љуба Цилкова, која на ексшефицата на СЈО ѝ го издаде боледувањето во јули, за три
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јовески: За иста работа двапати во СЈО се делеле надоместоци

Васко Маглешов
Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, без да го прејудицира исходот од истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, што се води за надоместоците
Македонија

Еден милион евра за надоместоци за обвинителите на СЈО

Од 70 илjади евра до 107 илјади евра надоместоци земале обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, надвор од редовната плата, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“.