Прекршочни пријави за обвинителите на СЈО – не ги пријавувале надоместоците

Од:

Антикорупциската комисија на денешната седница отвори предмет за проверка ма анкетните листови на поранешните обвинители на СЈО.

Како што стои во соопштението, поранешните обвинители од СЈО континуирано примале дополнителни приходи (надоместоци) и за тоа, по надминување на вредност од 20 просечни плати, а не пријавувале промена на имотната состојба со што постапиле спротивно на член 85 од Законот за спречување на корупцијата.

Тргнувајќи од наведеното, ДКСК заклучило да поведе прекршочна постапка за Катица Јанева, Фатиме Фетаи,Елизабета Јосифоска,Лиле Стефанова, Бурим Рустеми, Гаврил Бубевски, Стевчо Донев, Трајче Пеливанов, Артан Ајро и Љубомир Лапе.

Единствено обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска, навремено ги пријавувала надоместоците во својот анкетен лист.

Би можело да ве интересира

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Ана Ололовска

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

Ана Ололовска

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Ана Ололовска

Ристоска на последниот работен ден на СЈО: Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови

Ана Ололовска

ДКСК: Државните активности да се не мешаат со партиските во изборниот период

Ана Ололовска

Четворица вработени во Антикорупциската комисија позитивни на коронавирусот

Мери Јордановска