talat dzaferi

Македонија

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ се однесува нехумано, ја злоупотребува колективната тага за ситни политички поени

А1он
Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески од собраниската говорница истакна дека ВМРО-ДПМНЕ денеска не покажа ништо ново и продолжи со нехуманото однесување. „Ова
Македонија

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение велат дека „на Коалицијата ДУИ и СДСМ на чело со спикерот Талат Џафери помил им е на Венко Филипче отколку
Македонија

Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Волфганг Соботка, претседател на Австрискиот национален совет, на маргините на Петтата светска конференција
Македонија

Џафери: Историјата сведочи дека има една константа – ниту доброто, ниту лошото не бира по нација, вера, пол и политичка припадност

А1он
Денешното свечено одбележување на 2 Август – Денот на Републиката кога се означуваат 118 години од Крушевската Република во 1903 година и 77 години од Првото заседание на АСНОМ во 1944 година,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе му поднесе кривична на Талат Џафери поради албанскиот јазик во ЕП

А1он
ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери „поради свесно кршење на Уставот и законите“ при неговото обраќање во Европскиот
Македонија

Европската блокада сериозно ќе се одрази врз состојбата во С. Македонија, рече Талат Џафери во Европскиот Парламент

А1он
Без одложување треба да се одреди датум за одржување на првата меѓувладина конференција, со која ќе го означиме формалниот старт на преговорите за Република Северна
Македонија

Талат Џафери се сретна со новата српска амбасадорка Невена Јовановиќ

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска имаше средба со новоименуваната амбасадорка на Република Србија во нашата земја, Невена Јовановиќ. Како што
Македонија

Џафери: Не дојдоа пратениците во Собранието во скафандери затоа што на Талат му текнало така, се консултирав со милион институции пред тоа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Собранието Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој се овозможи вчера двајцата пратениците
Македонија

Џафери: Собранието треба да се деблокира на секое ниво, без условувања и ултиматуми

А1он
Петтиот пакет антикризни мерки утре нема да се најде пред пратениците. Собранието ќе ја продолжи 32 седница, а за натамошната динамика на работата ќе има