talat dzaferi

Македонија

Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска одржа редовна средба со претставниците на медиумите. На брифингот со новинарите, тој информираше дека во
Македонија

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов
Собранискиот претседател Талат Џафери ќе предложи седница за распуштање на Собранието, откако денеска трипати се обиде да обезбеди кворум во салата, но не успеа. Тој
Македонија

Францускиот предлог ќе се дискутира на пленарна седница, без комисии, но не се знае кога

Кристијан Ландов
И покрај противењето на ВМРО-ДПМНЕ, информацијата за францускиот предлог да биде разгледана од Собранието без комплетните документи, претседателот Талат Џафери одлучи дека за ова ќе
Македонија

Делегација на Бошњачкиот демократски сојуз на средба со Џафери по повод одбележувањето на геноцидот во Сребреница

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери прими делегација на Бошњачкиот демократски сојуз и Бошњачкиот национален совет на Република Северна Македонија по повод одбележувањето на геноцидот во
Македонија

Џафери: Протест – ДА, хулиганство – НЕ

А1он
„Синоќа, законодавниот дом беше повторно мета на лицата што протестираа, кои со насилно однесување, хулиганство, користење на тврди предмети, изразување на вербални закани и поттикнување
Македонија

(ВИДЕО) Џафери објави снимки од оштетувањата на Собранието: Хулиганството не е решение

А1он
Во објава на социјалните мрежи, претседателот на Парламентот, Талат Џафери го осуди насилството од вчеравечер кога протестите ескалираа и дел од демонстрантите влегоа во конфикт
Македонија

Стојаноска: Џафери се изживува со пратениците

А1он
Пратеничката Дафина Стојаноска на денешната седница на Собранието на Република Македонија за интерпелација на спикерот Талат Џафер говореше за неговото раководење и рече дека ако
Македонија

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

Орце Костов
Собранискио спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши својата функција откако ВМРО-ДПМНЕ поднесе
Македонија

Мицевски : Во последните 5 години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

А1он
На денешната 77 седница на Собранието на Република Македонија, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски обракајќи му се на Талат Џафери кажа дека