talat dzaferi

Македонија

ВИДЕО: Обезбедувањето на Талат Џафери залегнато во тревникот пред Собрание

А1он
На денот на реизборот на Талат Џафери, старо-новиот претседател на Собранието, дел од неговото обезбедување се ладеше надвор од возилата, на тревникот пред законодавниот дом.
Македонија

Албанскиот колега Ручи му го честита на Талат Џафери изборот за претседател на Собранието

А1он
Претседателот на албанскиот парламент Грамоз Ручи, му го честиташе повторниот избор за спикер на Собранието на Република Северна Македонија на Талат Џафери, оценувајќи дека тоа
Македонија

Талат Џафери избран за претседател на новиот парламентарен состав

Кристијан Ландов
Талат Џафери е по вторпат избран за претседател на Собранието, со 62 гласови „за“ нема воздржани и 43 против. Гласаа вкупно 105 пратеници. Пратеничката група
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да го поддржиме Џафери, лошо управуваше со Собранието во минатото

А1он
„Ако денот по утрото се познава, ќе имаме лош ден затоа што начинот на формирањето на ова парламентарно мнозинство, начинот на почетокот на првата конститутивна
Македонија

Талат Џафери останува претседател на Собранието

А1он
Претседател на Собранието во новиот парламентарен состав ќе биде Талат Џафери од ДУИ, кој и досега ја беше на оваа функција. Информацијата ја потврди мандатарот
Македонија

Џафери ја напушти Инфективна, тој ќе ја води конститутивната седница

А1он
Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и
Македонија

Џафери не отиде на Мечкин камен: Со разум да го надминеме предизвикот Ковид-19

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитки по повод државниот празник 2 Август Илинден. Иако оваа година не се обраќам
Македонија

Состојбата на Џафери стабилна, конститутивната седница ќе биде закажанa во уставниот рок

А1он
Здравствената состојба на претседателот на Собранието, Талат Џафери е стабилна и тој одмора по препорака на лекарите, информираат денеска од неговиот Кабинет. – Здравствената состојба
Македонија

Талат Џафери хоспитализиран на Инфективна клиника

Кристијан Ландов
Претседателот на Собранието, Талат Џафери е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, неофицијално, поради тешки респираторни проблеми кои ги имал изминативе денови. Информацијата
Македонија

Џафери: Продолжената вонредна состојба е доволно време за лидерите да најдат консензус за изборите

Кристијан Ландов
Претседателот на Собрание во заминување, Талат Џафери, по состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Пендаровски, посочи дека новите 14 дена вонредна состојба политичките лидери