pasosi

Македонија

Милошоски: ЕУ земји донеле одлука да ги признават пасошите до септември, Османи ја криел одлуката

Анита Петровска Рајковиќ
Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук објави фотографија од допис од 23.02.2024 од МВР на Италија во кој е наведено дека, по препорака на
Македонија

Тошковски ќе бара решение како да гласаат над 100.000 граѓани кои немаат лична карта, а имаат пасош без „северна“

Орце Костов
Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски на денешната владина седница ќе побара решение за граѓаните кои имаат право на глас, но немаат документи, да може
Македонија

Народен правобранител: Најдовме готови документи на граѓани, а МВР нема увид дека се подигнати

А1он
Народниот правобранител му укажува на Министерството за внатрешни работи да се реорганизира за да го нормализира издавањето готови лични документи на граѓаните кои веќе се
Македонија

Нема продолжување на рокот на пасошите, граѓаните ќе мора да се туркаат во МВР

Орце Костов
Владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ гласаше против продолжувањето на рокот на важење на пасошите. Н денешната пленарна седница за предлог Законот кој го поднесе
Македонија

МВР: Скопјани електронски можат да проверат дали им е изработен пасошот

А1он
Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше најавено, а се однесува на
Македонија

Тошковски: Стариот пасош важи во Германија и Швајцарија, а не важи кај нас, срамота е

Орце Костов
Македонскиот пасош со старото име се употребува во Германија, Швајцарија, Албанија, срамота е што не важи и во Македонија, порача министерот за внатрешни работи Панче
Економија

Се откажуваат патувањата за 8 март: На граѓаните им доцнат пасошите, агенциите веќе ги платиле хотелите

Орце Костов
Туристичките агенции ќе претрпат сериозни загуби затоа што граѓани ги откажуваат патувањата за претстојните празници поради доцнењето со издавањето на пасошите. Оние агенции кои работат
Македонија

Џафери: Пасошите не се регулираат по принципот на возачките дозволи, граѓаните да не подлегнуваат на манипулации

А1он
Техничкиот премиер Талат Џафери, ги повикува сите политички субјекти и претседатели на партии во државата, во пресрет на распишувањето на изборите, да се водат исклучиво
Македонија

Хелсиншки: Граѓаните имаат основ да ја тужат државата која поради неорганизираност им го ускратува правото на слободно движење

А1он
Граѓаните остануваат обесправени заради неорганизираноста на државата навремено да ги исполни обврските преземени со Договорот од Преспа и да организира издавање документи со новото уставно
Македонија

Џафери за пасошите: Не верувам дека 650.000 граѓани во ист ден имаат потреба да патуваат

Орце Костов
Премиерот Талат Џафери ги повика граѓаните да се обратат до подрачните единици на МВР и да почнат постапка за замена на патните исправи и да