licni dokumenti

Македонија

Тошковски: Се стабилизира состојбата со издавањето на лични документи, обезбедуваме нови количини на обрасци за лични документи, пунктот Идризово ќе се затвори

А1он
Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денеска бил во посета на Одделот за граѓански работи каде се одржал работен состанок со помошник министерот Јован Алтанџиев,
Македонија

Со лични документи истечени од 24 јули може да се гласа на утрешните претседателски избори

А1он
Согласно преодната одредба од измените на Изборниот законик која ќе се применува само за изборите оваа година, избирачите ќе може да гласаат со лична карта
Македонија

Бојмацалиев: Над 100.000 граѓани ги чекаат личните документи, пробиен е законскиот рок

А1он
Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев запрашан за застојот во издавање на личните документи образложи дека со доаѓањето на техничката влада, министерот направи
Македонија

Денеска фотографирање без закажан термин за граѓани кои наполниле 18 години, а немаат никаков биометриски документ

А1он
Министерството за внатрешни работи денеска во периодот до осум до 15 часот ќе организира фотографирање за лични документи без закажан термин во подрачните канцеларии за
Македонија

Во сабота граѓаните кои наполниле 18 години можат без термин да се фотографираат за лични документи

А1он
Министерството за внатрешни работи во сабота во периодот од осум до 15 часот ќе организира фотографирање за лични документи без закажан термин во подрачните канцеларии
Македонија

Термин за пасош и возачка може да побарате електронски, а операторот ќе ви се јави да го потврди

А1он
Министерството за внатрешни работи преку соопштение до јавноста утрово вели дека од денес термини за закажување на лични документи можат да се закажат електронски. „Ја
Македонија

Во Германија не може да се влезе со стариот македонски пасош

А1он
Македонскиот пасош со старото име можеби се уште е во употреба во дел од европските земји, но не и во Германија. Дипломатски извори објаснуваат дека
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да го откочи законот за продолжување на рокот на личните документи кој го поднесовме

А1он
ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека владејачката коалиција го малтретира народот со тоа што не го гласа законот кој тие го поднесоа за продолжување на рокот на личните
Македонија

Пет иницијативи доставени до Уставниот суд за личните карти, возачките дозволи и пасошите

А1он
Пет иницијативи се доставени до Уставниот суд за лични карти, возачки дозволи и пасоши и толку предмети се веќе оформени. Иницијативите се однесуваат на периодот
Македонија

(ВИДЕО) Бојмацалиев: Вработените кои работеа на процесот на промена на документи утре добиваат уште една плата

А1он
Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, во прес конференција во Владата на Република Северна Македонија информираше за денешната одлука на седница на Владата