pasosi

Македонија

Петмина од обвинетите за лажните пасоши признаа вина

А1он
Петмина од обвинетите за нелегално издавање пасоши на странски државјани за случајот „Двојник“ признаа вина, на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје. На
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

А1он
Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме дека Џадин Ахмедовски имал и втор матичен број на име Џеладин Ахмедовски.
Македонија

Костовски: Мицкоски се обиде да саботира полициска акција за да одбрани криминал

А1он
Ниеден обид на ВМРО-ДПМНЕ за извртување на вистината не може да го сокрие фактот дека токму Мицкоски се обиде да саботира сложена полициска акција преку
Македонија

Наќе Чулев: Јас ја реактивирав истрагата за пасошите, Спасовски чекаше предолго да ја заврши

А1он
„Недозволиво е земја членка на НАТО и претендент за членство во ЕУ да дозволи со години да биде сериозна логистичка база за најозогласени криминални транснационални
Македонија

СДСМ: Дали Христијан Мицкоски намерно пласираше информации во јавноста за да се саботира голема полициска акција

А1он
Дали Христијан Мицкоски намерно пласираше информации во јавноста за да се саботира голема полициска акција на нашите институции, МВР и меѓународни органи со помош на
Македонија

Важноста на истечените пасоши на Македонците во странство ќе биде продолжена до крајот на годината

А1он
За да им се излезе во пресрет на нашите државјани во странство чии пасоши се истечени или нивната важност истекува годинава, ќе бидат извршени законски
Македонија

Од 1 јули ќе се издаваат пасоши со името Република Северна Македонија, предложени законските измени

А1он
Од 1 јули годинава ќе започне издавањето на новите патни исправи на државјаните на земјава со новото уставно име, предвидува меѓу другото Предлог на законот
Македонија

На Македонци во Кина им истекува важноста на пасошите, бараат помош од МНР

А1он
Македонската заедница во Кина информира дека во Кина работат и студираат поголем број на Македонци, односно македонски државјани. За жал, поголемиот број од нив се
Македонија

Пасоши и лични карти со новото уставно име на државата од следната година

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува следната година да почне примената на проектот за пасоши и лични карти со новото уставно име на државата.
Македонија

Владата го задолжи МВР да ги активира изготвените и неиздадени пасоши кои се во МНР

А1он
Владата на денешната седница го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги активира сите изготвени и неиздадени пасоши кои се наоѓаат во Министерството за надворешни