vozacki dozvoli

Македонија

МВР ќе предложи да не се плаќаат ниту административни такси за замена на возачките и соoбраќајните дозволи

А1он
МВР информира дека при замената на возачките и сообраќајните дозволи кои се уште се важечки, а се со името Република Македонија, до крајот на годинава
Македонија

Владата бара решение за оние кои платиле за нови возачки и сообраќајни

А1он
По одлуката на Владата дека возачките и сообраќајните дозволи ќе бидат бесплатни, се бара решение за оние граѓани кои веќе ги имаат извадено овие документи
Македонија

Џафери: Пасошите не се регулираат по принципот на возачките дозволи, граѓаните да не подлегнуваат на манипулации

А1он
Техничкиот премиер Талат Џафери, ги повикува сите политички субјекти и претседатели на партии во државата, во пресрет на распишувањето на изборите, да се водат исклучиво
Македонија

Не е дискриминација, но е нееднаков третман на граѓаните кои платиле возачки дозволи утврди Комисијата за заштита од дискриминација

А1он
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација смета дека се прави нееднаков третман кон граѓаните кои промениле важечки документи со новото име на државата и
Македонија

Превозниците бараат приорите за издавање документи

А1он
Асоцијаците на превозници во патниот сообраќај „МАКАМ-ТРАНС“ и „Превозник“ упатија допис со барање за овозможување приоритет за издавање на сите потребни документи на превозните трговски
Македонија

Бесплатни возачки и сообраќајни дозволи со новото име, иселениците нема да плаќаат за патен лист

Орце Костов
На денешната владина седница се донесени неколку решенија за предвременото менување на личните карти, возачките дозволи и патните исправи. Вицепремиерот Фатмир Битиќи објави дека денес
Македонија

Ковачевски најави предлог до Владата за бесплатна замена на возачки и сообраќајни дозволи до крајот на годинава

А1он
На седница на Владата денеска ќе биде предложено решение со кое ќе се овозможи замената на возачките и сообраќајните дозволи да биде бесплатна до крај
Македонија

Собранието гласаше возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ да важат до крајот на годината

А1он
Со 90 гласови „за“, ниту еден против, во рамки на 144. седница, по скратена постапка го донесе Законот за измени на Законот за безбедност на
Македонија

(ВИДЕО) Возачките со старото име ќе важат до крајот на оваа година: Политичките партии постигнаа консензус

Орце Костов
Собранието ја почна расправата за измените на законот за безбедност во сообраќајот со кои возачките дозволи со старото уставно име треба да важат до крајот
Македонија

Има 20 потписи за свикување итна седница, денес може да се изгласаат измени за возачките и личните карти

Орце Костов
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека со коелгите пратеници подготвиле измена на две законски решенија, Законот за патни исправи и Законот