zakon

Свет

Грузија: Комитетот го усвои законот за „странски агенти“, 20 приведени на протести

А1он
Најмалку 20 лица се приведени на денешните протести пред Парламентот на Грузија, каде што утрово, без учество на опозицијата, Правната комисија го усвои предлог-законот „За
Свет

Објавена меѓународната рамка за регулирање на вештачката интелигенција

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска ја претстави меѓународната рамка за регулација и употреба на генеративна вештачка интелигенција (ВИ). Кишида го објави ова во говорот пред
Економија

Изгласан законот за нефер трговски практики: Рабатот кај земјоделските производи ќе биде 10 отсто

Орце Костов
Собранието го изгласа Законот за забрана на нефер трговски практики, со кој се очекува намалување на цените на храната и зголемување на квалитетот на производите.
Македонија

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

А1он
Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе предлог за законски измени со кои возачките дозволи, сообраќајните дозволи, осигурителните полиси и сообраќајните книшки ќе им биде продолжена
Македонија

(ВИДЕО) Стоименов: Ќе бараме отштета, плативме лиценци за повеќе години, а сега не затвораат

Александар Тодески
Предлог измените на Законот за игри на среќа во ниту еден случај не беа донесени за заштита на малолетната популација во Македонија, туку единствено за
Македонија

Владата нскоро ќе го прати во Собрание законот со кој лица од црната листа на САД ќе имаат реперкусии и во Македонија

Владата ќе го гласа законот со кој лицата ставени на црната листа на Соединетите американски држави ќе имаат реперкусии во Македонија и нема да може
Македонија

Црната листа на САД ќе биде основа за воведување на мерки од државата врз лица и фирми

А1он
Министерството за надворешни работи започнува јавна расправа за измени на Законот за рестриктивни мерки со кои и американската „црна листа“ ќе биде основа за воведување
Македонија

Претседателот може да помилува само осудени, не и кривично гонети: Предлог законот за помилување во Собрание

Орце Костов
Предлог законот за помилување според помилување може да има само доколку е донесена правосилна судска пресуда ќе се најде денеска на седница на Собранието. Со
Свет

Орбан ќе носи нов закон: Нарушен е суверенитетот на Унгарија

А1он
Владејачката партија Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера поднесе предлог-закон за „заштита на националниот суверенитет“ до парламентот за да се брани од, како што
Македонија

Мнозинството од понеделник со нов обид да го помине Законот за игри на среќа со европско знаменце

Предлог Законот за игрите на среќа кој од февруари годинава стои во Собранието повторно со обид да се протне на седница. Вчера не беше изгласан